ATPAKAĻ
    MENU

     

    Man jābūt godīgai – es ar šo pāriešanu uz Zero Waste negribēju ietekmēt, kāda veida produktus mājās lietojam. Noteikti pārskatīju, kas plauktiņā ir mazliet lieks, bet tie pamata produkti, kas ir svarīgi, gribēju, lai tur arī paliek. Ja mazgājam zobus katru dienu, tad ar tādu zobu birsti un zobu pastu, kas man patīk. Un man patīk tās zobu pastas, kuras var nopirkt veikalos (jāatzīstas, ka esmu sajūsmā tikai par tām, kas ir bio vai eko, jo drogu varianti šķiet pārāk stipri). Patīk, ka tās viegli puto, ka tām ir mazliet saldena garša, ka tās smaržo un garšo pēc piparmētras, un arī tīra zobus. Un tad es atradu recepti, kas apmierina visas manas vēlmes un vajadzības. Uzreiz jāsaka, ka šādas receptes pati mājās neizgudroju, bet sāku ar kaut kādu izpētītu pamatiņu. Tad, kad roka jau piešauta, tad sāku eksperimentēt.

    Šī zobu pasta prasīs aiziet uz kādu no šiem veikaliem – BBFactory (Lāčplēša iela) vai Aromstudija (Avotu iela), lai iegādātos pamata sastāvdaļas (vispār šķiet, ka viņiem ir arī interenetveikali, tāpēc domāju, ka var arī pasūtīt). Tās var iegādāties lielākos daudzumos, lai bieži nav jāiet, jo tāpat tās nebojājas. Bet pavisam īsi – kādas funkcijas zobu pastai ir jāveic?

     

    ● JĀTĪRA ●

    Jeb kā to saka savādāk – tai jābūt abrazīvai. Abrazīvās vielas ir dažnedažādas. Ja iegūglēsiet Zero Waste zobupastu, tad gandrīz visur sastāvā parādīsies dzeramā soda. Tā ir varena, lai zobus pabalinātu, bet esmu dzirdējusi, ka ikdienas lietošanai tā nav ieteicama. Soda ir stipri abrazīva, tāpēc var bojāt zobu emalju. To mums nevajag! Tāpēc esmu atradusi labākus variantus, ko var likt klāt, lai zobu pasta notīrītu netīrumus no zobiem. Sodas vietā var izmantot baltos mālus vai kalcija karbonātu. Ja ir pavisam jūtīgi zobi un smaganas, tad var lietot silīciju. Savai pastai var izmantot visus vai paeksperimentēt, kas labāk iet pie sirds.

     

    ● JĀ”DEZINFICĒ” ●

    Šo es nezināju, kā savādāk nosaukt, bet zobu pastai ir jāattīra vide, lai tajā neveidojas mikrobi un baktērijas. To var panākt ar dažādām vielām. Es savā zobu pastā to panāku ar ksilitolu (saldinātāju, kas līdz pat 90% samazina skābju daudzumu mutē), babassu betaīnu (putojošo vielu, kam ir viegli baktericīda iedarbība) un ēteriskām eļļām, kas rūpējas par mikrobu nevairošanos.

     

    ● LABI JĀGARŠO ●

    Ar garšu domāju tieši to mazliet saldeno garšu, kas ir daudzām zobu pastām, kā arī tā piparmētra, kas smaržojot dod labu garšu. Bez tā salduma var iztikt, bet man patīk. Es receptē lieku ksilitolu, kas ir pilnīgi dabisks saldinātājs. Tas nav cukurs, un pēc sava sastāva neļauj baktērijām no tā baroties. To izmanto arī pārtikā īpaši diabētiķiem, kā arī daudzās sugar-free košļenēs, mutes skalojamos un zobu pastās.

     

    ● LABI JĀSMARŽO ●

    Vienmēr iesaku sākt gatavot tādu aromātu produktus, pie kādiem esiet pieraduši, un pie citiem eksperimentiem gan jau kādu dienu nonāksiet. Mums šobrīd der arī kanēļa un citrona zobu pasta, bet ieteiktu sākt ar piparmētru un krūzmētru. Krūzmētra īpaši ir tāda salda piparmētra. Atpazīsiet smaržu kā daudzās košļenēs. Tā smarža ir viens, bet ēteriskām eļļām līdzi nāk brīnišķīgas iedarbības. Piemēram, piparmētra un krūzmētra nogalina anaerobās baktērijas, kas rodas mutē, citrons viegli balina zobus, kanēlis ir antibakteriāls un sargā zobus no bojāšanās, bet krustnagliņa ļoti spēcīgi pasargā zobus no baktēriju veidošanās.

     

    ● JĀBALTINA ●

    Šis ir ļoti personīgi, bet ir cilvēki, kas vēlas ar zobu pastas palīdzību pabaltināt zobus. To var darīt, ik pa laikam zobus izmazgājot ar sodu (šo gan nevajadzētu darīt vairāk kā vienu reizi nedēļā), vai šai zobu pastai pievienot balinošos minerāļus (var iegādāties Aromstudijas veikalā).

     

    ● ZOBU PASTAS RECEPTE ● *

     

    20-25 g      Ūdens

    0.7 g     Ksanatāna sveķi

    10 g       Kalcija karbonāts

    20g        Baltie māli

    5g          Ksilitols

    15 pil.   Ēteriskās eļļas

     

    Process: Sajauc kopā visas sausās sastāvdaļas, samaisa un piejauc ūdeni. Tad ļoti aktīvi ir jākuļ, lai kunkulīši, kas saveidojas, smuki izlīdzinās. Kulšana vēl ir vajadzīga, lai zobu pastā esošie ksanatāna sveķi uzbriestu un veidotu vienmērīgāku un “želejaināku” masu. Bez ksanatāna sveķiem, protams, var iztikt, bet tie veido baigi foršo konsistenci, tāpēc lieku klāt vienmēr. Ja masa šķiet mazliet par biezu, pievieno pa mazumiņam ūdens, lai veidojas krēmīga, saldā krējuma biezuma masa. Kad masa ir gatava, piepilina ēteriskās eļļas un, vualā, zobu pasta ir gatava!

    No šīs receptes sanāk ~60 g, bet mēs parasti uztaisām vairāk, lai nav jāķēpājas. Tāda zobu pasta var stāvēt apmēram 3 mēnešus. Kalcija karbonāts strādā gan kā abrazīvā viela, gan kā konservants, tāpēc zobu pastā nevairojas baktērijas, saskarē ar ūdeni. Kā jau teicu – kad pamēģini, vari sākt eksperimentēt – taisīt to šķidrāku, likt klāt vēl minerālus, mālus vai kādas citas labas lietas. Šis ir tāds pamatiņš, ar ko var sākt.

     

    Rakstiet droši komentāros, ja ir kādi jautājumi vai pirmie mēģinājumi! 🙂

    Kur ir pieejama tā atjaunotā zobu pastas recepte, kurā nav sveķi?

    Paldies par iedvesmu projekta darbam materiālmācībā 🙂

    Laura, vienmēr īstenībā esmu domājusi kā samazināt plastmasas daudzumus dzīvē, bet lasot Tavu blogu patiešām sāku domāt KĀ (nevis tikai atteikties no maisiņš vaig’) samazināt tās daudzumus. Toties ir lietas (pārsvarā higiēnas preces), kuras tomēr neizprotu kā samazināt iepakojumu dadzumā, jo nezinu alternatīvas. Piemēram, kā aizstāt zobu diegu (ko jau jautāju, taču ir vēl daudzas)… kā ar ieliktnišīem (mans veselības stāvoklis diemžēl tādus pieprasa), kā ar kokvilnas vates rimbulīšiem (tie vienmēr ir plastmas maisiņā iepakoti, vienīgais, ko varu darīt ir pirkt lielāko iepakojumu, lai nebūtu vairāku to maisiņu), utt. Ir tomēr dažas higiēnas preces kurām nevaru uztaisīt ” paštaisīto versiju” vai saslimstot zāļu iepakojumi (vienmēr cenšos ar homeopātiskajām terapijām sākumā), taču ir reizes, kad slimība ievelkās un viņai tā ingver-medus tēja neko nedod. Ja tev ir kāds raksts padomā, vai varbūt idejas – tieši detaļās, ko un kā aizstāj, labprāt priecāšos palasīt! Par drēbēm ir daudz un dikti gan jūtubvideo gan visa kā, bet kā ar sadzīves lietām? švammītes, trauku/drēbju mazgājamie līdzekļi, kas vienmēr ir plastmas pudelē iepakoti. nu tā, es štukoju, bet Tu jau esi soli priekšā, varbūt varam izdomāt kopā!

    kā ar zobu diegu?

    Labvakar, Laura!
    Esmu iedvesmojusies no Jums un jau pamēģinājusi lietot pašas taisītu zobu pastu un esmu apmierināta. BET, nesen pārrunāju šo tēmu ar pazīstamu zobārsti, kura uzsvēra, cik svarīgi, ka zobu pastas sastāvā ir fluors. Vai ilgstoša, fluoru nesaturošas, zobu pastas lietošana tomēr nevarētu nodarīt ļaunumu mūsu zobiem?
    P.S. Paldies par foršo blogu, lasu katru rakstu ar lielu interesi un cenšos ieviest ZW principus arī savā dzīvē. Lai Jums veicas!

    Sveika 🙂 Man milzīgs prieks, ka pārmaiņas notiek ne tikai mūsu mājās! Par to zobu pastu, fluoru un zobārstiem ir vesela epopeja, jo jau gadu desmitiem tiek diskutēts, vai fluors patiešām ir nepieciešams un vai tas vispār nav kaitīgs. Mēs jau gadiem nelietojam zobu pastu ar fluoru un neredzam nekādu vajadzību pēc tā. Ir zobārsti, kas mums piekrīt fluora vajadzībai un zobārsti, kas nedomā, ka tas ir nepieciešams. Tas pats ir ar dakteriem un vakcīnām. Tik katram pašam jāpieņem lēmums, kam mēs ticam un sekojam 🙂

    Saki kādās proporcijās Tu liec baltos mālus, kalcija karbonātu un pārējās sastāvdaļas?

    Es drīzumā publicēšu ierakstu ar jauno zobupastas recepti 🙂 Tur mēģināšu salikt visas proporcijas, jo tagad taisu uz aci.

    Ja eju tikai uz BBFactory veikalu, vai visas sastāvdaļas varu tur nopirkt?

    Jā, visas abās receptēs pieminētās sastāvdaļas var iegādāties šajā veikalā 🙂 Šobrīd esmu sapratusi, ka var iztikt bez Glicerīna, un masas veidošanai izmantoju baltos mālus un kalcija karbonātu. Strādā lieliski!

    Sveika! Vispirms sākšu ar to, ka mani dabīgās zobu pastas gatavošanas mēģinājumi ir cietuši neveiksmi, nu, nav iepatikusies neviena recepte, ir izmēģinātas gan tās no bbfactory, gan citur internetā atrastās. Pagaidām lietoju Weledas sāls zobu pastu, kurai arī nav tas labākais sastāvs, ja ņem vērā visu, bet man patīk, ka pēc tās mutē paliek tīra sajūta un zobi ir “slidīgi”, tā arī veicina siekalu izdalīšanos (sāls dēļ), kas palīdz atjaunot mutes dabīgo mikrofloru. Pēc šīs zobu pastas sapratu, ka man nemaz nevajag, lai zobu pasta puto, un ļoti patīk, ja tajā ir sāls. Daudzviet lasīju, ka zobus vispār var mazgāt tikai ar jūras sāli un viss. Bet Tev gribēju vaicāt, vai esi lasījusi, ka arī glicerīns daudzviet tiek atzīts par kaitīgu zobu pastās? Tas tāpēc, ka glicerīns uz zobiem veido tādu kā plēvīti, kas neļauj zobu emaljai atjaunoties (remineralizing). Baltie māli gan ir labi, tāpat ksilitols un kalcija karbonāts. Arī par ēteriskajām eļļām viedokļi dalās, jo tās mutes vidi dezinficē, bet daudzviet teikts, ka tas nav veselīgi, jo baktērijām mutē ir jāpaliek, tikai labajām, bet ēteriskās eļļas “aizdzen” visas. Bet paldies Tev, tagad pašai gribas atkal mēģināt, taisīt un jaukt, tikai vispirms jāizdomā, ko likt un no kā izvairīties. Un manas zobu baltināšanas labākās metodes ir jau minētā aktivētā ogle (saberž pulverītī un uz 10-20min ieziež zobos, te gan labāk, ja zobu birstei ir tumši sariņi, citādi tā ātri paliks nesmuka un mēs taču gribam zero waste) un otra ir oil pulling, jeb 20 min no rīta pa muti “švunkāt” ēdamkaroti kokosriekstu eļļu, ko pēc tam izspļauj atkritumos, jo citādi caurules izlietnē ātri vien aizsprostosies.

    Ai, Liene, paldies par šo komentāru! Uzrakstīju ierakstu, balstoties uz atrasto recepti, bet tagad šis tas ir mazliet mainījies. Salasījos par glicerīnu un to vairāk nelieku klāt nekur. Vēl neesmu paspējusi uztaisīt citu ierakstu par zobu pastu, un neesmu izdomājusi, ka visiem padot zinu, ja bez glicerīna ļoti var iztikt! Tagad lieku tikai mālus, kalcija karbonātu, ksilitolu, ūdeni un ēteriskās eļļas. Par eļļām neko tādu neesmu vel lasījusi, bet domaju, ka bez tam varētu iztikt. Un noteikti receptei var likt klāt sāli. Tik jāskatās, cik tā garša ir Ok 🙂

    Taisīt savu zobu pastu ir tiešām vienkārši, daudz lētāk un daudz vērtīgāk. Ar ģimeni taisām daudz vienkāršāku izejvielu zobu pastu. Viens variants ir vienkārši ņemt kokosriekstu eļļu + var sajaukt ar kādu (labas kvalitātes) ēterisko eļļu. Lai būtu abrazīvs efekts var pielikt sodu +sāli, kā arī vēl kalcija un/vai magnija pulveri. Vienvārdsakot, var likt visas minētās sastāvdaļas kā vien patīk un tīk, kā nekā zobu pasta ar laiku iztērējas. Tomēr noteikti izvairītos likt jebko, kas ir E-viela, kā ksantāna sveķi uc.

    Paldies, ka padalies ar savu pieredzi un recepti 🙂 Mēs zobu pastu tikai tagad esam sākuši taisīt un domāju, ka eksperimenti ir tikai sākušies! Runājot par e-vielām, esmu no tiem, kas dzīvo ar pārliecību, ka ne visas e-vielas ir sliktas. Un tā patiešām ir, jo pat tādi antioksidanti kā C vitamīns ir E-kaut kas, un tas ir pilnīgi drošs. Tā ažiotāža par e-vielām ir liela, jo milzīga daļa patiešām ir ļoti neveselīga vai pat bīstama, bet E-vielas ir arī mūsu ikdienā lietojamās vielas, kas ir drošas. Ksanatāna sveķi un Kalcija karbonāts abi ir E vielas, bet tie ir pierādīti kā droši izmantojami tādās lietās kā zobu pasta. Ksanatāna sveķus gan nevajadzētu ēst vaitāk par 15g dienā, jo tad var rasties vēdera problēmas 🙂

    Ir šis un tas no daru savās mājās neapzināti un tēma par zobupastu ir ģeniāla, jo tas ir tas ko piekopju jau vairākus mēnešus! Mans atklājums ir visiem mīļā aktīvā oglīte, kuru var mazliet piejaukt zobupastai(es gan to daru tāpat saberžot pulverītī un nejaucot klāt) kādā no tīrīšanas reizēm, jo tā kā magnēts pievelk tanīnus, kas ir visas krāsainās daļiņas – kafija, tēja, vīns, lērums partikas produkti.. darbojas labi, ne uzreiz, bet ilgākā periodā diezgan perfekti!

    Paula, paldies, paldies par ieteikumu! Es noteikti izmēģināšu :)) Man tieši oglīte mājās ir. Par šo būs jāuzraksta arī atsevišķi. Paldies par ideju!

    Neesmu pētījusi šos produktus, bet, ja zero waste mērķis ir tikt vaļā no iepakojumiem, vai šis tiešām sanāk mazāk atkritumus radoši?
    Kā ar izmaksām? Ir lētāk?
    Par sodu skaidrs – viņi (amerikāņi utt.) parasti dabū lielas kastes, tāpat kokosriekstu eļļu milzu burkās.

    Brīnišķīgs jautājums, paldies 🙂 Šīs sastāvdaļas var iegādāties sveramas. Kā jau rakstīju, bez babassu betaīna (nāk stikla burciņā, ko var šķirot) var iztikt. Es esmu sarunājusi ar veikaliem, ka visu varu dabūt savos iepakojumos, tas ir, laicīgi veicu pasūtījumu un piegādāju savu iepakojumu. Tad arī glicerīnu un babassu betaīnu var saņemt savos iepakojumos. Pulveri – ksanatāna sveķi, silīcijs, kalcija karbonāts un māli – visi ir iegādājami sverami veikalā bbfactory.lv. Pat, ja to babassu betaīnu un glicerīnu pērk iepakojumā, tas ies ļoti ilgam laikam, tāpēc vienīgais atkritums, kas tiks radīts, būs divas pudelītes. Zobu pastu tūbiņas pa šo laiku noteikti aizies vairāk.
    Par izmaksām runājot, šī zobu pasta sanāk patiešām lēta. Receptē aprēķinātā cena ir 1eiro par šiem 50 gramiem 🙂

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *