ATPAKAĻ
    MENU

    Dabīgs mājas aromāts tieši tāds arī ir – dabīgs un neuzbāzīgs. Tas noteikti nekonkurēs ar veikalā nopērkamo mājas smaržu intensitātē vai trakumā, bet pie visa pierod. Nav jau tā, ka jāatsakās no jauka mājas aromāta, nē, bet jāpierod, ka aromāts nav tik ilglaicīgs un visu māju pārņemošs kā ķīmiskajām smaržām. Es esmu no cilvēkiem, kam ļoti patīk svaiga, smaržīga māja (it īpaši, ja tā smaržo pēc svaigas veļas, tas ir veikala veļaspulvera, ko nelietojam), bet, uzzinot visu to informāciju, kas gūzmējas aiz ķīmiskajiem mājas aromātiem, tomēr tos savā mājā vairāk nevēlos nest iekšā. Mēs esam atraduši pāris veidus, kas ienes mājās jauku smaržu un nebojā mūsu veselību. Te tie būs.

    Tirgū tagad var nopirkt arī vietējos ziedus. Šīs tulpes izskatījās tik mazas un necilas, bet, kad atvērās..

    ● ZIEDI ●

    Dabīgs mājas aromāts var nākt no pašas dabas! Man ļoti patīk, ka mājās ir svaigi ziedi, un tie var ienest arī ļoti jauku smaržu telpā. Tikai jāizvēlās tādas puķes, kas labi smaržo. Tas ir ļoti personīgi, bet pavasarī man ļoti patīk hiacintes un frēzijas, arī maijpuķītes var ienest ļoti maigu aromātu. Ak, un tad vēl ir visi plaukstošie koki kā ābeles, ceriņi un jasmīni. Tie gan nav nežēlīgi jāaplauž un pietiks ar vienu skaistu zaru, bet tie arī mājās ienesīs svaigumu.  Esmu pilnīgs vasaras pļavu puķu fans, kur arī var atrast ļoti foršus aromātus, piemēram, madaras smaržo dievīgi. Kuri ziedi dod jūsu mājām īpašo smaržu?

     

    ● EĻĻAS LAMPA ●

    Ja ir kāda ēteriskā eļļa, kas patīk un uzrunā, tad lielisks veids, kā šo smaržu ienest mājās, ir dedzināt to eļļas lampā. Man gandrīz vienmēr mājās ir tādas ēteriskās eļļas kā lavanda, piparmētra, kāds citruss un roze vai ģerānija. Tie ir mani iemīļotie aromāti, bet katram var būt savs. Es izmantoju šo metodi ne tikai mājas atsvaidzināšanai, bet arī atmosfērai un garastāvoklim, jo katrai ēteriskai eļļai ir maģiskas spējas. Viena nomierinās, otra uzmundrinās, bet cita iedos lieliskas spējas ražīgi strādāt. Ja mājās nodarbojies ar kādu sportu, jogu vai meditāciju, noteikti paskaties, kādas ēteriskās eļļas der tieši šai nodarbei. Ja mājās sanāk daudz strādāt vai mācīties, meklē rokā ēteriskās eļļas, kas veicina smadzeņu darbību un uzmundrina prātu. Bet, ja mājas ir tava miera un ģiemnes osta, meklē variantus, kā to nodrošināt ar pareizajām ēteriskām eļļām.

     

    Mieram iededzam lavandu, mīlestībai rozi, bet enerģijai kādu citrusu.

    Esmu dzirdējusi (un arī mazliet pieredzējusi), kā ēteriskās eļļas vai citi dabīgie aromāti ietekmē mājas jaunākos iedzīvotājus. Es māsas mazākajai meitai vienreiz uzdāvināju tādu zilonīti, kas pildīts ar lavandu, un tas tika nolikts pie gultas. Viņa bija pavisam maziņa, kad pati pirms miega sniedzās pēc mantas, pabužināja to un gāja gulēt. Es ļoti, ļoti gribētu uzrakstīt kādu ierakstu par ēteriskām eļļām, bet tur talkā ņemšu vienu ļoti foršu aromterapeiti Initu Krūmiņu, pie kuras esmu arī taisījusi savas smaržas un izmēģinājusi arommeditāciju.

    Mēs savu eļļas lampiņu pirkām senāk Kalnciema tirdziņā no kāda latviešu podnieka (vārdu gan neatceros), bet tādas esmu redzējusi daudzviet. Arī krāmu veikaliņos, kur pārdod lietotas mantas.

     

    ● VASKA SVECES/MEDALJONI ●

    Esmu liels sveču fans, un līdz šim pirku gan parastās, gan dārgākā gala sveces. Bet pēdējā laikā mani neliek mieru, ka parafīna sveces vairāk nepirkšu, kā arī gribu atbrīvoties no visiem sveču krājumiem, kas ir mājās. Parafīna sveces ir patiešām kaitīgas mūsu veselībai. Un tās pat neesot jādedzina, pietiek ar to esamību mājās. Tās tiek veidotas no naftas blakusproduktiem un, kad tiek dedzinātas, izdala kancerogēnas vielas, kas līdzīgas mašīnu izmešiem. Un to visu mēs dedzinām slēgtās telpās, kur to arī elpojam iekšā. Šo pēdējo teikumu uzrakstīju, lai pati sev radītu vēl lielāku nepatiku pret šīm svecēm un atbrīvotos no vēlmes tādas pirkt pavisam. Laba aromātisko sveču alternatīva ir vaska sveces. Taisītas no sojas vai citiem vaskiem, tās tiek pildītas ar ēteriskām eļļām un ziediem, lai mājās ienestu dabīgu un skaistu aromātu. Ja negribas pirkt jau gatavās sveces, tad mierīgi var iegādāties vasku, kausēt to un liet formās. Man pašai ar sveču gatavošanu gāja tā kā gāja. Kaut kā man viņas nedega vai lejot izveidojās caurumi, kas droši vien ir viegli atrisināms kārtīgam sveču zinātājam. Tāpēc šobrīd sveču taisīšanu esmu atlikusi mazliet malā.

     

    Lai varētu izmantot gan eļļas, gan vasku ar vienu eļļas lampu, es biju radoša un izmantoju metāla trauciņu vaska medaljoniem.

    Man pavisam jauns atradums ir dedzināt eļļas lampā smaržīgos sojas vaska medaljonus. Šo man izstāstīja draudzene, kas apmeklēja Munio Candela nodarbību. Tur tika stāstīts, ka lielisks veids, kā izmantot viņu pārdotos vaska medaljonus, ir likt tos eļļas lampās un dedzināt ar sveci. Tādā veidā aromāts izplatās pa visu māju un var tikt izmantots ļoti ilgi. Es gribēju pamēģināt, tāpēc iegādājos vienu mazo kastīti ar pļavu smaržojošos sojas vaska medaljonus, un tas strādā lieliski! Man patīk izmantot ēteriskās eļļas, bet man arī nesanāk izveidot interesantus, maigus un man patīkamus eļļu savienojumus, kas nesmaržo pēc tā, kā izklausās. Ja ar jums ir tāpat, tad var meklēt rokā šos medaljonus, jo Munio Candela ir atraduši brīnišķīgus aromātus!

     

    ● IZSMIDZINĀMS ATSVAIDZINĀTĀJS ●

    Vēl viens dabīgs mājas aromāts, ko izmantojam, ir pašu veidots un izsmidzināms. Šis lieliski noder, kad tīru māju, gludinu veļu vai gaidu pēkšņus ciemiņus. Es to varu uztaisīt jebkādā smaržā un stiprumā, un man tas ļoti patīk. Recepti atradu internetā, kad meklēju dabīgus veidus, kā ienest mājās jauku aromātu, un vairākās vietās izleca šis. Esmu mēģinājusi arī veidot smaržu ar kociņiem (kā veikalā nopērkamās), bet diemžēl diezgan nesekmīgi mūsmājās. Vabrūt kādam no jums ir laba un veiksmīga pieredze ar šāda tipa aromātiem? Labprāt uzzinātu trikus, kā darīt pareizāk. Bet tagad atpakaļ pie izmidzināmās mājas smaržas. Šeit noteikti jāsaprot, ka šāda tipa aromāts nav paliekošs. Tas atsvaidzina telpu, dod tai kaut kādu atmosfēru un izgaist. Man pilnīgi ar to pietiek, bet gribu vienkārši pabrīdināt, lai nav vilšanās, ka pēc vairākām stundām visa māja nesmaržo pēc izvēlētās ēteriskās eļļas.

    Savu izveidoto aromātu pildu pūšamajā puselē no DEPO. Vispār meklēju stikla pudeli, bet šobrīd man ar šo pietiek.

    ● RECEPTE ●

     

    〉 100-150 ml lētākā šnabja

    〉 apmēram 30 pilieni ēteriskās eļļas

    〉 ūdens

    〉 pudele ar pūšamo uzgali (1l tilpuma)

     

    Es parasti šnabi ieleju burciņā, pievienoju ēteriskās eļļas un kārtīgi sakratu. Jākrata tik ilgi, kamēr ēteriskās eļļas ir izšķīdušas un veidojas baltas nokrāsas ūdens. Tad šo visu ielej pudelē ar izsmidzinātāju un piepilda atlikušo daudzumu ar ūdeni. Visu smuki sakrata un spricē, kur grib. Tas īsti nestrādās, ja tiks vienkārši izsmidzināts gaisā, tāpēc labāk sasmaržināt visus tekstilus mājā – dīvānu, gultasveļas, aizkarus un tīru veļu. Kā jau rakstīju, mēs šo izmantojam arī, kad gludinām veļu, jo ļoti labi smaržo. Un izmantot šo smaržinātāju, kad tīru māju, ir obligāts pasākums! Atveru logus, izvēdinu māju un sasmaržinu visu iespējamo.

    To smaržas intensitāti var regulēt ar ēterisko eļļu pilienu daudzumu. Man pašai patīk tāds ņiprāks, tāpēc bieži pielieku vairāk ēteriskās eļļas. Šeit var izmantot jebkuru ēterisko eļļu pa vienam vai kombinācijās – kā pašam labpatīk. Mēs bieži izmantojam lavandu un egli, tās kaut kā ienes visvairāk svaiguma. Domāju, ka piparmētra varētu būt bomba!

    Lielu lomu šajā “receptē” (smieklīgi to tā saukt, jo ir gaužām vienkārša) spēlē tieši alkohols. Tādā veidā ēteriskās eļļas izšķīst un neveidos taukainus pleķus uz auduma. Es pērku pašu lētāko, kas veikalā atrodams. Strādā tikpat labi kā dārgākie alkoholi.

     

    ● REZUMĒ ●

    Es ticu, ka jauks, patīkams un dabīgs mājas aromāts ir iespējams, ir tikai jāmeklē veids, kas vislabāk strādā jūsmājās. Kā vienmēr, negribu ļoti spiest uz negatīvo informāciju un pateikt, ka viss veikalā nopērkamais ir mēsls, bet noteikti ieteiktu kārtīgi apskatīt sastāvu un uz iepakojuma saliktās zīmes. Ja zīmes saka, ka tas ir kaitīgs veselībai un pat ieelpošanai, kā arī ir viegli uzliesmojošs, tur nekas ļoti dabīgs un labs mūsu veselībai nevar būt iekšā. Vienu dienu redzēju veikalā mazu smaržu pudelīti priekš miega – uzsmidzina uz spilvena un skaisti iet gulēt. Un ziniet ko? Tur sastāvs bija tieši tāds pats kā manis taisītajam. Domāju tik intensīvāks un ielikts skaistākā iepakojumā. Mēģiniet, eksperimentējiet un padalities ar saviem trikiem, kā svaigumu un skaistu smaržu ienesiet mājās ar dabīgiem produktiem ♡

    Jau sen meklēju ideju kā ekoloģiskāk atsvaidzināt gaisu mājās. ? Liels paldies noteikti izmēģināšu šo variantu.

    Sveika, vai šo pašu izpūšamo maisījumu var pildīt arī stikla trauciņā ar kociņiem, kas smaržina vienu istabu?

    Nē, tādā veidā tas nekādu baigo smaržu nedos. Es neesmu atkodusi, kāds varētu būt maisījums ar kociņiem, kas patiešām mājās smaržotu un nebūtu piepildīts ar ķīmiskiem draņķiem..

    Paldies, Laura, par šo un citiem lieliskajiem rakstiem! Tie man ir ļoti noderējuši gan praktiskā veidā, gan tikpat ļoti – neatmest savas vērtības kad uznāk kūtrumiņš vai slinkumiņš.

    ik forši, ka noder 🙂

    Vai šņabī ēterisko eļļu veselīgās īpašības neizzūd?

    Cik es saprotu, tad nē 🙂

    Sodien pameginaju lavandas aromatu pagatavot- loti labs padevas! Tagad smarzo viss – palagi, pledi, paklaji, aizkari, divans. Gludinot ar izmantosu. Lots labs risinajums. Domaju par auto salonu, ir tekstila sedekli- varbut tos tapat smarzinat? It ka jau audums- tik kartigi jaizvedina un jaizzave.

    Ai, cik forši 🙂 Es domāju, ka mierīgi vari turēt šādu smaržūdeni arī mašīnā. Vienā veikalā redzēju, ka bija tāda paša sastāva, tik ļoti koncentrēts. Lai nav jātur liela pudele, vari uzpildīt tādu mazu pudelīti ar koncentrētu smaržu. Domāju, ka būs super 🙂

    Tev ir īpaša eļļas lampiņa!
    tagad vismaz sapratu kurā virzienā jāskatās – pie pašmāju podniekiem!

    Jā! Domāju, ka tādas var arī pasūtīt, ja gribas kaut ko īpašu :))

    Vai tu varētu lūdzu pastāstīt kādus līdzekļus lieto veļas mazgāšanai?

    Šobrīd izmantoju pārpalikumus, kas bija nopirkti pirms tam (plastmasas pudeles eko mazgāšanas līdzeklis), bet drīzumā tas beigsies un meklēšu jaunu. Biju domājusi par ziepju riekstiem, ko esmu arī mēģinājusi, bet nepatīk, ka netīras drēbes tie tomēr neizmazgā. Skalošanai ir labi, bet tādai kārtīgai mazgāšanai nē. Es iedomājos, ka varētu pirkt eko mazgāšanas līdzekli kartona kastēs. Man tas būtu pieņemami 🙂

    manuprāt, vajadzīga arī kāda alternatīva tējas svecēm – gan veselīguma, gan atkritumu ziņā.

    O, jā! Es tam pilnīgi piekrītu. Pameklēšu. Ja kaut ko atradīšu, noteikti ziņošu blogā!

    Paldies par rakstu 🙂
    Kā ir ar vīrakiem? Vai arī tie ir veselībai ne-draudzīgi?

    Vispār gribēju rakstā minēt arī vīrakus, jo izmantojam tos arī savās mājās, bet tad pagūglēju un .. pētījumi rāda, ka vīraku dūmi ir pielīdzināmi cigarešu dūmiem. Plaušas reaģējot tāpat un veidojoties iekaisuma reakcija. Es jau ļoti priecājos, ka rakstu blogu un varu šo visu informāciju atrast, jo parastā ikdienā noteikti nemeklētu. Es gan negribēju uzreiz to likt rakstā, jo vajadzētu vairāk palasīt par visiem pētījumiem, kas veikti šajā sakarā.

    Paldies! Mājas bāriņā atradu absolut, kurā tieši 150g,labi,ka neizlēju ārā, braucu pēc ēteriskās eļļas un taisu savu mājas aromātu!

    Lai izdodas visforšākais un smaržīgākais! 😉

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *