ATPAKAĻ
    MENU
    Es esmu šitik priecīga par labu kafiju. Man patiešām tā ļoti, ļoti garšo!

    Bija laiks, kad trīs vienā vai parastā veikala kafija pilnīgi apmierināja. Bet tas ir tā, kā ar daudzām citām lietām – jo dziļāk ej mežā, jo vairāk malkas. Šobrīd patiešām esam palikuši gana izvēlīgi ar kafijas baudīšanu, bet zinu, ka mēs vēl neesam pat iepazinušies ar šo mežu. Sākam ar liegām pastaigām, lēnām izstaigājot arvien plašākas teritorijas. Tā esam nonākuši pie secinājuma, ka labprāt pērkam kafiju mūsu iemīļotās vietās, jo zinām tās garšu un kvalitāti, kā arī esam atraduši veidu, kā bez trakām izmaksām to tādu baudīt arī mājas apstākļos. Bet visu pa plauktiņiem, kā vienmēr.

     

    ● KAFIJAS PUPIŅAS ●

    Tā kā izvairāmies no plastmasas iepakojumiem pēc iespējas vairāk, tad kafijas pirkšana veikalā un lielākajā daļā specializēto kafejnīcu mums atkrīt. Tās visas nāk skaistos, spīdīgos iepakojumos, un mums tas neder. Iesākumā pirku kafijas pupiņas Centrāltirgū vienā stendiņā. Tur pārdod tējas un kafijas, un vienmēr ir rinda ar kundzītēm, kas atnākušas pakaļ savai devai. Izvēle ir pamatīgākā, tas gan, bet jārēķinās, ka ir grūti zināt, cik ilgi tās kafijas tur ir stāvējušas atvērtas. Jo ilgāk tā saskarās ar gaisu, jo ātrāk pazūd tās aromāts (tā vismaz es to visu saprotu). Tur var iegādāties kafijas pupiņas, tās uz vietas samals un ieliks tevis atnestajā iepakojumā. Es gāju ar burciņu, un tante mani prom nedzina.

    Tirgus kafija bija dzerama, bet nekas ārkārtīgi īpašs. Gribējām jau runāties ar kādiem Latvijas grauzdētājiem, vai nevar sarunāt kafijas pupiņas ielikt mūsu iepakojumā, bet tad uzzinājām par Kalve Coffee. Tie ir superīgi cilvēki, kas dara superīgas lietas! Kafijas eksperti (nebaidos viņus tā saukt, jo strādājuši un bijuši ar kafiju jau gadiem), kas grauzdē kafiju tepat Latvijā un pilda daudzreiz uzpildāmās bundžiņās.

    Pirmo bundžu nopirkām Cēsīs, kad apmeklējām Lampu, un nesen aizbraucu uzpildīt jaunu kafijas tūri. Puiši uz vietas ļoti laipni visu izstāsta, iesaka kafijas šķirni, kas derēs tavam pagatavošanas veidam, un arī kafiju samals, ja mājās nav dzirnaviņu (mums pašiem vēl dzirnaviņu nav, tāpēc maļam kafiju uz vietas, vai aizejam uz kafejnīcu Miit, kur mums ļoti laipni to izdarīja). Bundžai pa virsu nāk bieza papīra etiķete, ko var nomainīt ikreiz, kad tiek uzpildīta jauna kafijas šķirne. Jūs pat iedomāties nevariet, kādi sajūsmas saucieni nāca no manis, kad izdzirdēju par šo Zero Waste pieeju lieliskas kafijas pārdošanā! Un visam plusā nāk viņu attieksme pret biznesu un pasauli, jo viņi nodarbojas ar Direct Trade. Tas nozīmē, ka kafija tiek iegādāta tiešā sadarbībā ar fermas īpašnieku, izlaižot korporatīvos vidusposmus, kas paņem daļu honorāra. Tā vietā samaksājot lielāku atlīdzību pašiem kafijas ražotājiem.

    Kad gatavoju šo ierakstu, tad padomāju tā pamatīgāk, un sapratu, ka kafiju noteikti šādā pašā veidā var iegādāties kādā no “vecajiem” kafijas veikaliem. Vienu tādu zinu un Ģertrūdes ielas, otru uz Bruņinieku. Tie tur ir bijuši jau veselu mūžību, bet domāju, ka var dabūt garšīgu kafiju arī savos iepakojumos. Vismaz zinu, ka viņi kafijas pupiņas sver atsevišķi, ja palūdz.

     

    ● KAFIJA MŪSMĀJĀS ●

    Mēs šobrīd kafiju pagatavojam mokkas kanniņā. Latvijā tās nav tik ļoti izplatītas, bet bija pilnīgi katrā mājā, kad dzīvojāmies pa Itāliju. Tās tur ir svēta lieta. Kad atbraucām uz Latviju, vienu tādu iegādājāmies arī savai lietošanai. Jāatzīstas, ka tad tik daudz nedomāju, ka labāk patērēt vairāk naudas kaut kam kvalitatīvākam, un iegādājāmies mokkas kanniņu Depo. Kafijnieki droši vien tagad saķers galvu. Tā savu darbiņu izdara, bet zinu, ka mums vajadzēs saņemties uz kaut ko patiešām kvalitatīvu. Līdzīgi ir ar kafijas dzirnaviņām. Mēs jau kādu laiku briestam savām mājas dzirnaviņām, bet saprotam, ka pa lēto noteikti nepirksim. Gribam nopirkt tādas, kas kalpos gadiem un ir labojamas, ne metamas, ja saplīst. Tā kā kafiju pagatavojam šādi, mums uzreiz ieteica, ka jāpērk tumšāks grauzdējums un diezgan rupji jāmaļ, bet katram veidam ir savi kafijas knifi.

    Tada izskatās labi palietota Mokkas kanniņa, Kalve kafijas pupiņas metāla bundžā un mūsu mīļākās krūzes.

    Vēl ļoti lielisks variants ir franču prese. Tādas ir ļoti daudzās mājās, tik saprotu, ka mēs visi to diezgan aplami lietojam. Kafiju tur var pārliet, nospiest, bet tā uzreiz ir jāizlej krūzītēs. Jo ilgāk ūdens saskarās ar kafiju, jo lielāks kofeīna daudzums izdalās. Un, ja tā kafija tur stāv 20 minūtes, uzņemsiet vairāku dienu ieteicamo devu. Tas īpaši attiecas uz manām “māsām” grūtniecēm, jo dienas deva ir diezgan noteikta. Ja ir vēlme baudīt garšīgu, stipru kafiju ar pietiekamu kofeīna devu, tad vairāk vajadzētu koncentrēties uz espresso, ne uzlejamo kafiju. Un kafijas kanniņa taisa kārtīgu un stipru espresso.

     

    ● KAFIJA ĀRPUS MĀJAS ●

    Mums ir savi spotiņi, kur baudām kafiju ārpus mājas – iemīļotas vietas, kur dodamies, kad gribas kapučino. Mājās mēs vēl tādu foršu nevaram pagatavot, jo nav piena putotāja. Arī tas ir nākotnes pirkumu/investējumu sarakstā. Līdz tam mēs pēc piena kafijām ejam uz kafejnīcām. Ne vienmēr sanāk apsēsties un pabaudīt kafiju uz vietas, tāpēc bieži ņemu to līdzņemšanā. Ar janvāri, kad pievērsāmies Zero Waste, vairāk neesam ņēmuši kafiju vienreiz lietojamās kafijas krūzītēs. Tās izskatās pēc papīra krūzītēm ar plastmasas vāciņu, bet tā īsti nav. Šīs krūzītes ir papīra no ārpuses, bet izklātas ar plastmasas kārtiņu iekšpusē, lai papīrs nesamirktu un nepaliktu karsts. Šāda veida materiālus ir grūtāk (vai pat neiespējami) pārstrādāt, tāpēc nonāk atkritumu poligonos. Un, ja es padomāju par to krūzīšu daudzumu, ko izmetu pirms Zero Waste, uh uh un ah ah.. Katrs, kurš mēdz paņemt kafiju pa ceļam uz darbu, skolu vai vienkārši pastaigājoties, var pavērot, cik daudz tās krūzītes sakrājas nedēļā, mēnesī un gadā. Par mūžu nemaz nerunājot.

    Mana mīļā, uzticamā un skaistā kafijas krūze līdzņemšanai ♡

    To visu var ārkārtīgi vienkārši atrisināt – iegādājoties vienu foršu termokrūzi. Mēs uzreiz sapratām, ka jāpērk tāda, kādu gribēsies ņemt līdzi it visur. Tādu, kas nebojās kafijas garšu (tās plastmasīgās pēc laika diezgan riebīgi sāk ost un garšot). Un tādu, kas vizuāli būs tik mīļa un skaista, ka papīra krūze nekad nestāvēs blakus. Tas laikam bija viens no pirmajiem Zero Waste alternatīvu pirkumiem – krūzītes no Keep Cup. Tās ir ļoti kvalitatīvas, piedāvā iespēju iegādāties arī krūzītes sastāvdaļas (ja tomēr kaut kas saplīst) un ir vizuāli ļoti pievilcīgas. Mēs nolēmām pirkt stikla krūzītes, un neesmu nevienu reizi nožēlojusi šo izvēli. Savējās pasūtījām amazonē, jo tad Latvijā tādas nepārdeva. Bet tagad šīs stikla krūzes ir arī Latvijā nopērkamas – veikalā I Love Coffee (skatos, ka šobrīd ir izpārdotas, bet ceru, ka drīzumā tiks papildinātas).

    Un, ja krūzīte aizmirsusies mājās, izvēlos vienu no diviem variantiem. Viens, apsēžos uz vietas un mierīgi to pabaudu kafejnīcā. Vai, otrs, vienkārši atsakos no kafijas tajā dienā. Tāds variants, kā iegādāties vienreiz lietojamā krūzītē, vienkārši nepastāv.

    Mēs šīs krūzītes izmantojam ne tikai kafejnīcās, bet arī Viršos, kad braucam garām (un, jā, kafija Viršos patiešām ir garšīga!). Nekādas problēmas to uzpildīt neesot arī Narvesen vai kādā citā degvielas uzpildes stacijā.

    x x x

    Mēs esam no tiem, kas labprātāk kafiju nedzers, nekā pirks negaršīgu (vismaz pēc mūsu garšas kārpiņām), tāpēc ir forši, ka esam atraduši veidus, kā kafiju baudīt praktizējot Zero Waste dzīvesstilu. Es patiešām gribu ļoti mīļi aicināt visus kafijas mīļotājus padomāt par atkritumu aspektu, jo to “papīra” krūzīšu kalni ir nenormāli. Tik pāris apzināti lēmumi (iegādāties krūzīti un mājai pirkt kafiju ne plastmasas iepakojumā), var veikt tiešām lielas izmaiņas.

     

    Bildes: Andis Arnicāns

    17 COMMENTS

    Paldies par vērtīgām ziņām, tādu Kalve coffee nebiju dzirdējusi. Arī dzeram daudz kafijas, maļam ar parastajām dzirnaviņām, kas nav ļoti pareizi, bet neesam saņēmušies kapitālieguldījumam īstajām. Ar mokkas kanniņām ir tā, ka cena ne vienmēr nosaka kvalitāti, diemžēl Rito pirktajām īsti nepiegulēja blīve un jaunu vietā nevar nopirkt, nav pareizā izmēra. Līdz ar to, ja jāpērk jauna kanniņa, obligāti jāskatās, vai varēs nopirkt blīves!
    Piena putotāju, savukārt, nopirkām rokā turamo spirālīti, Rito tādas ir, esmu redzējusi arī Stockmann. Kalpo labi, tikai jāmaina baterijas (var, protams, izmantot atkārtoti lādējamās). Nav tas pats, kas ar tvaiku putotais piens, bet domāju, ka pati ierīce atstāj mazāku ekoloģisko pēdu kā visādi lielie putošanas trauki.

    Es putotāju jau esmu noskatījusi tādu kvalitatīvu un foršu, un būs mans ilgtspējīgais pirkums :))

    Sveika, saki kur iegadajat ”saburzita tipa” kruzites 🙂 ? Varbut vari ieteikt kadus labus arzemju portalus no kuriem sutat sev preces?

    Krūzītes bija no veikala Mokka, kas šobrīd vairāk nav, bet zīmols ir Bloomingville 🙂 Mēs baigi maz sūtām lietas internetā. Tikai to, ko nevaram atrast tepat un kas patiešām, patiešām ir vajadzīgs. Mājas lietas, piemēram, nekad nesūtām, jo visu atrodu pa bodītēm un humpalām. Vienmēr mēģinu iztikt ar vietējo vai kaut cik tuvo ražotāju labumiem, lai nav jātērē resursi sūtīšanā. Tā tomēr ir baigā industrija, kas veido piesārņojumu, un nedarām to bez vajadzības 🙂

    Mums arī ir Depo pirkta Moka kanniņa un strādā godam, tagad tik ar plīts nomaiņu būs jāmeklē cita.
    Bet pienu diezgan pienācīgās putiņās var saputot ar putojamo slotiņu jeb whisk angliski – pienu ielej krūzē 1/2 -3/4 un slotiņas galu turot strap plaukstām plaukstas ātri, ātri rīvē (kā ziepējot). Nav, protams, tik stingras kā ar automātisko putotāju vai Ingas minēto, šīs ātrāk noplok.

    Esmu mēģinājusi ar to slotiņas metodi, bet man tomēr nepietiek. Gribās tādas foršas kā kafejnīcā, lai negribas uz kafejnīcām pēc kafijas iet 🙂

    Starp citu, ja tava plīts maiņa ir uz indukcijas, tad jauna kanna nav jāpērk. Labāk pameklē pamatnītes, kas palīdz savienot “nepareizos” katlus, pannas un kanniņas ar indukcijas plīti. Tādas ir ļoti parocīgas 🙂

    Par krūzītēm runājot. Man ļoti patīk Contigo produkti, ceļojumos vienmēr ņemam līdzi termokrūzi, kurā arī lidostās, uzvārot ūdeni ar mini spirāli, iespējams baudīt siltu tēju vēl vismaz pusi dienas https://www.gandrs.lv/trauki/16685-termokruze-west-loop-470-ml/filter:brand:113/
    Šī gada favorīts ir dzeramās pudeles https://www.gandrs.lv/trauki/20088-pudele-ashland-720ml/filter:brand:113/, no kuras ļoti parocīgi dzert un esmu piefiksējusi, ka daru to biežāk kā iepriekš. Man reiz viena dermataloģe, kundze gados, teica, ka ļoti labi šķidrumus dzert caur salmiņu – sasaite ar bērnību, kaut kas saistībā ar to. Ar šo pudeli tas izdodas. 🙂

    Es par tām pudelēm – mēs arī bijām nopirkuši tādas ar salmiņu, bet man galīgi nepatika. Viena kaut kur nokrita un mazliet saplīsa fiksējošā daļa sūcamajam salmiņam, un tagad ir gandrīz nelietojama. Tas radīja iespaidu, ka tur ir pārāk daudz elementu, kas var saplīst, tāpēc vienkāršāk ir ar parasto pudeli ar vienkāršu korķi. Bet tā ir tikai mūsu pašu pieredze 🙂

    Agrāk diezgan bieži sanāca doties pēc kafijas ārpus mājas, jo gribējās izbaudīt labu kafiju ar putotu pienu. Protams, cenas vidēji vismaz 2-3.50 par krūzīti. Iegādājāmies kafijas aparātu ar piena putotāju, kur kapučīno ir pogas spiediena attālumā. Lēts nebija, bet pirkām internetveikalā, kur cena bija stipri zemāka. Ja kaut kur dodamies, taisam mājās un ņemam līdzi, neko labāku nevarētu vēlēties. Ilgtermiņā lielisks ietaupījums. Labas kafijas [upiņas jau pašas par sevi dārgas, taču prieks ir milzīgs. Kopš martā iegādājos, gatavu kafiju ārpus mājas esam pirkuši tieši vienu reizi, kad devāmies garākā braucienā. Ir tikai viens BET – grūti sevi savaldīt un nepārdzerties kafiju, kad tāds brīnums nonāk tavās rokās. 😀

    Man tā patika tava atzīšanās – iespēja pārdzerties kafiju 😀 Tā ir viena no lietām, ko man Andis visu laiku saka – būs mums kafijas aparāts, daudz vairāk dzersim kafiju.. ?

    Es jau 15 gadus lietoju šo Bialetti piena putotāju. To var pasūtīt amazon vai tepat LV veikalā. https://www.kafijasdraugs.lv/p/manualais-piena-putotajs-bialetti-tuttocrema/.
    Man šķiet, tiek piedāvāti 2 izmēri.
    Nezinu gan, kur sanāk lētāk pirkt. Es esmu uz “jūs” ar padzisušas kafijas piena plēvi (nodrebinājos vien to rakstot), tāpēc šis piena putotājs ceļo ar mani visur – arī ceļojumos ar telti!

    Paldies, par lieliski rakstīto blogu! Tik patīkami lasīt! Gaidu katru rakstu.

    Sirsnīgs paldies par ieteikumu :))

    Kafijas dzirnaviņu iegādē iesaku apsvērt vecu rokas dzirnaviņu iegādi: skaitās labs veids kā malt, jo nekarsē kafiju, tātad saglabā aromātu; malums ir rupjāks, bet mokkas kanniņai kāreiz der; netērē elektrību; lieliski izskatās; ir jauki mosties no kraukšķīgās skaņas, kad vīrs maļ manu rīta kofeīna devu. Iesaku – pārbaudīts. 🙂

    Mēs tieši skatāmies manuālās dzirnaviņas, lai process nāk klāt 🙂

    Cēsīs forša sistēma ieviesta, nāc ar savu krūzi un 10% atlaide, aizvien vairāk un vairāk kafejnīcas to piedāvā, tagad dodoties ar mazo pastaigā vai vienkārši uz pilsētu ņemam līdzi savas krūzes :). vispār visur kur perkam kafiju, tikai savās krūzēs vai nekur, bijām ar ģimeni izbraukumā un kautkā krūzes aizmirsās mašīnā, bet bērni bija manu enerģiju tā iztukšojuši, ka pārkāpu pāri savam principam un nopirku to līdzi ņemamo kafiju ar visu papīra/plastmasas krūzi, kādu laiku sirdsapziņa grauza mani 😀
    Es iegādājos bambusa līdzi ņemamo krūzi, diemžēl, viņa neizturēja manu aktīvo bērnu un dzīvesveidu un saplīsa. Lai gan salīmēju, laikam jau nav diezko veselīgi ar superlīmi, bet kalpos tā krūze man kamēr tiešām izjuks. Nākošo pirkšu stikla, bet ļoti ceru, ka tas būs pēc ĻOTI ilga laika un savai saplēstajai krūzei iedošu kārtīgu mūžamaizi vairāku gadu garumā.
    Mums ir Chemex kafijas kanna, tagad vēl lietojam papīra filtrus, bet tuvākajā nākotnē izgatavošu auduma.

    Mēs tieši novembrī uz Cēsīm dodamies 🙂 Arī Rīgā jau šis paliek populāri, un par to baigi priecājos! Vismaz cilvēkiem motivācija lielāka.
    Vienīgi gan rēķinies, ka arī šī stikla plīst. Mums viena krūze saplīsa, jo nokrita uz bruģi 🙁 bet vismaz forši, ka var pasūtīt to vienu detaļu, nemetot visu pārējo ārā.

    P.S. Par kafijas dzirnaviņām, mums ir visparastākās un kalpo jau gadus 10, tā kā pasastās un lētās citreiz nav nemaz tik sliktas.

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *