ATPAKAĻ
    MENU

    Es kādreiz šīm lietām nepievērsu uzmanību. Pirku visu pa lēto, metu veļas mašīnā un tikpat viegli atvadījos no lietām, kad kaut kas sagāja grīstē. Ar vecumu nāk gudrība, hahā, bet vispār diezgan daudz pēdējā laikā ir mainījies. Kopš komplektēju savu kapsulas garderobi un praktizēju minimālismu un Zero Waste, lielāku vērtību iedodu kvalitātei, nevis kvantitātei. Tā manā adījumu plauktā ir pavisam nedaudz džemperu un jaku, un tās visas ir no foršām, kvalitatīvām vilnām. Daļu esmu atradusi humpalās, bet tā ir baigā laimes spēle. Tur diemžēl nevar ierasties ar plānu nopirkt garu, siltu, pelēku jaku. Tur vienkārši ņem to, kas  ir no kašmira, vienalga kādā krāsā pagadījies. Bet esmu atradusi savu adījumu zīmolu, kas gatavo savus produktus tepat uz vietas, un tas ir MaiMai. Šis raksts tapa, lai padalītos ar to, kā es esmu atstrādājusi savu adījumu kopšanu un uzturēšanu, lai tie kalpotu ilgi un laimīgi. Un vairākus gadus veci adījumi var izskatīties kā jauni. Garš un apjomīgs, bet, manuprāt, lietderīgs raksts par maniem mīļajiem adījumiem.

    ● VĒDINĀŠANA ●

    Sākšu noteikti ar pašu svarīgāko – cik nu iespējams, nemazgājiet savus adījumus. Es šeit runāju par dabīgās vilnas adījumiem. Īpaši, ja tie ir vērtīgāki vai pirkti dārgāki. Mana stratēģija ir mazgāt savus adījumus tikai tad, kad tie patiešām ir netīri vai ar kādiem pleķiem. Ja tie ir sasmakuši kebabos vai iesvīduši skrējienā, cenšos tos vienkārši izvēdināt. Un iesaku jums darīt tāpat!

    Pēdējie adījumi, kas atnākuši pie manis, ir īpaši mīļi un loloti. Tāda ir šī MaiMai jaka, kuru nēsāju vairākas reizes nedēļā ♡

    Katra mazgāšanas reize tomēr ietekmē šķiedru, īpaši, ja tā ir dabīgā vilna. Tā noārdās, pastaipās, saraujās vai deformējās, un pēc tam neko daudz vairāk darīt nevar, kā mīļo džemperi izmest.. Un kuram patīk kaut kas tāds?

    Ja sanāk pavēdināt ārā, svaigā gaisā, vispār ideāli, bet var arī telpās. Vienkārši var izklāt adījumu uz žāvēšanas dēļa un ļaut tam paelpot. Es vēl uzsmidzinu savu paštaisīto smaržūdeni, lai iežūst iekšā, un pēc laika adījums tīrs un smaržīgs. Redz, vilnai ir tāda maģiska īpašība kā atjaunoties. Tā ir dzīva un diezgan labi ņem pretī smakas, bet tikpat viegli tās atdod prom. Tā noteikti neiztīra pleķus, bet izvēdināties var patiešām labi tāpat vien.

    Esmu dzirdējusi arī par metodi, kur drēbes liek saldētavā. Saka, ka tajā aukstumā nomirst baktērijas, kas rada smakas, un apģērbs pēc tam esot ļoti svaigs. Tik jāieliek kādā maisiņā, lai nesavelkas ar visiem ziemas krājumiem. Kāds varbūt ir mēģinājis šo metodi?

    ● MAZGĀŠANA ●

    Es tik ļoti sirsnīgi iesaku savus adījumus mazgāt ar rokām, nevis veļas mašīnā! Es zinu, ka jaunās veļas mašīnas ir dikti advancētas, patiešām saudzīgi mazgā, bet man šķiet, ka tomēr tiek pazaudēta kaut kāda kontrole pār pašu procesu. Man ir gadījies, kad ielieku vilnas džemperīti uz 20-30°, izvēloties pašu saudzīgāko režīmu, bet tik un tā ārā iznāk savēlies un maziņš. Es tā sarāvu Anda mīļāko džemperi, un baigi vēlāk par to pārdzīvoju. Tāpēc teikšu, kā ir – es veļas mašīnai savu kašmiru, mohēru un merino neuzticu, jo mazgāju to tikai ar rokām.

    Mazgāšana ar rokām var būt pavisam vienkārša. Es, piemēram, to bieži daru izlietnē.

    Vilnu nevajadzētu mazgāt pārlieku karstā ūdenī. Perfekti ir izmantot remdenu ūdeni, kas nav pat ļoti silts. Arī aukstu nevajag, jātrāpa kaut kur pa vidu. Kad strādāju vienā smalkā apģērbu veikalā, kliente atnesa  atpakaļ sarāvušos džemperi un dievojās, ka mazgājusi ar rokām. Tik tā problēma bija ūdens temperatūrā, jo tas bija pārāk silts. Tāpēc, jā, arī ar rokām mazgājot savus adījumus, tos var viegli sabojāt.

    Vēl ļoti svarīgi atcerēties, ka vilna ir tie paši mati, tik ne cilvēka. Bet kopšanu var pielīdzināt ļoti līdzīgi mūsu galvas rotai! Viens no labākajiem adījumu mazgāšanas līdzekļiem ir tīrs, neitrāls šampūns. Der gan eko šampūni, gan bērnu šampūni, bet ieteiktu izvairīties no kaut kādiem ķīmiskiem un specializētiem. Tā kā vilnas mazgāšanai nav jāpērk nekādi īpaši mazgāšanas līdzekļi, pietiek ar neitrālu šampūnu. Skalošanas brīdī ūdenim nav jāpievieno nekādi īpaši vilnas mīkstinātāji, jo labākais adījumu mīkstinātājs ir tieši ābolu etiķis. Es uz bļodu ielieku apmēram vienu-divas ēdamkarotes etiķa, paskaloju adījumu pa ūdeni un ļoti maigi izspiežu.

     

    ● ŽĀVĒŠANA ●

    Pirms pašas žāvēšanas vajag izspiest ūdeni, bet ir svarīgi to darīt ļoti maigi, bez jebkādas vilkšanas un trakas grozīšanas. Adījumiem diezgan nepatīk ierastā savirpināšanas metode, tāpēc daudz labāk ir to vienkārši izspaidīt ar rokām. Jo mazāk agresīvi, jo labāk. Tādā veidā adījumam saglabāsies pareizā forma, un nesanāks to izvilkt garāku, platāku vai šķībāku. Stāstu no pieredzes, jo vienu reizi jaku biju mazliet par daudz sagrozījusi. Kad tā izžuva, priekšējās maliņas bija pavilkušās garākas. To, protams, var mainīt ar vēl vienu izskalošanu un atkārtotu izžāvēšanu, bet, kā jau minēju, adījumus vajadzētu mazgāt pēc iespējas retāk.

    Ūdeni vajag izspiest, ne izžmiegt. Tā adījums paturēs savu formu.

    Savus adījumus vislabāk ir žāvēt uz dvieļiem vai citas stingras virsmas. Nekādā gadījumā nevajadzētu tos iekarināt knaģos aiz pleciem vai pat pārkarināt pāri striķim/žāvēšanas restei, lai karājas. Ūdens, kas būs palicis vilnā, sāks plūst uz leju un var ļoti neveiksmīgi izstaipīt tavu smuko džemperi. Vislabākais ir izklāt adījumu tā, ka nekas nekur nekarājas. Jā, ja tā ir gara jaka, visticamāk tā aizņems visu žāvētāja augšu, bet tas nekas! Labāk lēnāk un kvalitatīvāk, nekā ātrāk un čiks. Tā parasti deformējas smukās vilnas lietas. Kad izklāj adījumu uz dvieļa, sakārto to tā, kā tas izskatās sauss. Šeit ļoti jāuzmanās, lai neiekārtotu vienu plecu augstāk, otru zemāk vai kā citādāk, jo tā tas viss arī paliks sausumā.

    Izkārtot un sakārtot. Šo soli ļoti nesteidzini, jo tas ietekmēs, kā adījums izskatīsies pēc tam.

    Un viena ļoti svarīga piebilde par žāvēšanu – noteikti paskatieties laika ziņas. Ja ārā būs tumšs un mitrs, adījumi žūs mūžību, līdz sāks nepatīkami ost. Tad būs jāpārmazgā, lai tomēr dabūtu svaigus.. Saku to tāpēc, ka nav vēlams adījumus žāvēt uz radiatoriem, lai procesus paātrinātu, un telpai jābūt pēc iespējas sausākai. Arī vēsajos gadalaikos ir saulainās un sausās dienas, tāpēc ķer tās ciet, lai ne tikai saelpotos svaigu gaisu, bet arī izmazgātu un izžāvētu savus adījumus!

     

    ● GLABĀŠANA ●

    Ja tu izlasi tikai pirmo teikumu pie katras sadaļas, tad ielikšu svarīgāko – neliec adījumus uz pakaramiem, bet loki. Tā ir ļoti noderīga informācija, jo bieži cilvēki iedvesmojas no veikala izkārtojuma un arī mājās tur savus džemperus un jakas uz pakaramiem. Veikalā tos tur uzliek uz laiku, bieži maina, atpūtina un nekādā gadījumā neļauj deformēties. Mājās adījumi stāv skapī daudz ilgāk un intensīvāk, tāpēc tie noteikti kaut kādā veidā zaudēs formu. Bieži tas izpaužas plecos, kur pakaramais atstāj smieklīgus izcilņus, vai garumā, kad saproti, ka adījums pēkšņi ir izaudzis.

    Mēs savās mājās mēģinām lielu daļu drēbju locīt. Tik blūzes, žaketes un kleitas iet uz pakaramiem. Locīšanu iedvesmojos no grāmatas “Kārtības maģija” un patiesi ticu konmarī locīšanas metodei. Ticu viņas idejām, ka katrai lietai ir jābūt savai vietai, ka katrai mantai ir jābūt mīļai un ka katru mantu skaisti var salikt atpakaļ. Tas īpaši attiecas uz drēbēm. Līdz šīs metodes ieviešanai, mūsu plauktos mēdza ieviesties viesulis. It īpaši, ja kaut kur bija jāsteidzas. Tad tāds viesulis tur stāvēja līdz brīdim, kad uznāca besis un gribējās atkal visu sakārtot. Un tā līdz nākamai viesuļa reizei. Kopš locām drēbes pēc šīs metodes, plaukti nav bijuši savandīti. Es pat apakšveļu esmu salocījusi, un tajā plauktā ir tik baudāma kārtība un pārredzamība. Vienmēr ir prieks atvērt atvilknes, jo tur nesagaida bubulis ar kaudzi drēbēm. Nebeidzu jūsmot! Un nezinu, vai tā ir taisnība, bet ir sajūta, ka, locot pēc šīs metodes, adījumi tik traki nesaburzās. Tiem neieguļas smagas locījumu līnijas, jo netiek tā nospiesti.

    Un pēdējais glabāšanas ieteikums noteikti ir kožu atbaidīšanas maisiņi. Man tie ir sojas vaska rimbulīši no Munio Candela (izmantoju gan skapī, gan dedzināšanai) vai maisiņi piepildīti ar lavandu. Tas ir tāds ilgtermiņa ieteikums, jo būs mazāk jālabo, ja kāda kode būs skapī iesēdusies. Mums ar kodēm problēmu nav bijis, un man šķiet, ka tas ir pateicoties šiem palīgiem.

     

    ● LABOŠANA/UZFRIŠINĀŠANA ●

    Adījumi, tāpat kā visas pārējās lietas, mēdz pabojāties un nolietoties, bet lielu daļu var labot. Piemēram, ja kāda kode tomēr izkodusi caurumu, var to aizdarīt ciet. Atkarīgs, kāds adījums un kāda tā tekstūra, var sašūšanu veikt mājās vai aiznest pie kāda speciālista. Ir daļa adījumi, kuriem nemaz nepamanīs, ka kaut kas ir sašūts, bet smalkajiem ļoti varēs pamanīt, ja tas nebūs izdarīt rūpīgi. Pati neesmu vēl mēģinājusi, bet mana draudzene zināja vienu vietu, kur vienkārši lieliski salabojot adījumus. Tā, ka vispār neko nevar ne redzēt, ne sajust.

    Otra “lielā problēma” adījumiem ir velšanās. Tas, ka adījums veļas, nenozīmē, ka tas ir slikti. Vienkārši ir vilnas paveidi, kas veļas vairāk, un tādi, kas neveļas nemaz. Šajā jautājumā pakonsultējos ar Maiju no MaiMai, un viņa man laipni izstāstīja, ka dzijas kvalitāte ir atkarīga no šķiedru garuma. Jo garāka šķiedra, jo kvalitatīvāks adījums un jo mazāka iespēja, ka tas velsies. Jārēķinās gan, ka šāda dzija ir dārgāka, tāpēc gala produkts arī sanāk dārgāks. Ja adījumam ir piejaukts zīds, tas nodrošina augstāku adījuma kvalitāti un mazāku velšanās līmeni (mana rozīgā jaka ir no mohēras un zīda). Ja dzijai ir piejaukta sintētika, tas var būt labi un slikti. Labi, ja tā ir pievienota mazā daudzumā, lai palielinātu stingrību, aizsardzību un vieglumu (vislabāk, ja tas ir neilons, un ne vairāk par 35%). Akrils, savukārt, nav ieteicams vispār, jo sarežģīs adījuma kopšanu. Ja saveļas akrila un vilnas džemperis, to būs gandrīz neiespējami atbumbuļot. Es par dažādiem vilnu veidiem ļoti labprāt uzrakstītu atsevišķu ierakstu. Jums būtu interese lasīt ko tādu?

     

    Mana palīdzīgā mašīnīte, kas noņem savēlušos bumbuļus.

    To var diezgan vienkārši atrisināt – ar pūciņu “skūšanu”. Šim procesam var izmantot parasto žileti vai speciāli paredzēto mašīnīti. Es savējo pirku pirms daudziem gadiem par pāris eiro, un vēl joprojām strādā kā mīļā. Ieteiktu turēties pie šīs metodes, jo plēst pūciņas nost ar roku ir diezgan slikta doma. Mašīnīte un žilete pūciņu nogriezīs, neietekmējot pārējo diegu un adījumu. Vilkšana un plēšana, savukārt, pabojā pašu diegu, un tas var velties daudz vairāk pēc tam.

     

    x x x

     

    Tas viss izklausās traki sarežģīti un laikietilpīgi, bet nav nemaz tik traki. Tā kā adījumus mazgāju ļoti reti, šis process ir jāveic tikpat reti. Kā arī esmu atstrādājusi savu sistēmu, kas palīdz to izdarīt forši un ātri. Kādreiz, kad pirku džemperus par 15 eiro, varēju mierīgi tos mest veļas mašīnā bez raizēm, bet tagad savus kašmira džemperus un mohēras jakas gan gribas pasaudzēt. Ja kaut kamā tiek ieguldīts laiks, nauda un enerģija, tā kopšana ir pavisam cita! Es esmu par pāris, bet kvalitatīvām lietām, tāpēc pieeju tām ar lielu cieņu un rūpību. Protams, aicinu visus darīt līdzīgi. Un, ja jautāsiet, vai patiešām ir vērts ieguldīt simts un vairāk eiro vienā jakā, es saku simtprocentīgu . Es savas divas MaiMai jakas velku bieži, un tās mani silda pilnīgi visos gadalaikos. Un man siltumam, ērtumam un skaistumam ir liela vērtība ♡

     

    Bildes: Andis Arnicāns

    Čau. Es nopirku humpalās džempīti, kura sastāvs ir 40% polyamid, 30% akryl, 30% Mohair, un gribu to tīru no visām nelāgajām vielām un organismiem, bet es to nedrīkstu mazgāt.
    Tad varbūt saldētava varētu palīdzēt? 😄 🤔

    Sastāvs vispār ir tāds, ka mazgāt varētu, bet, iespējams, tur ir kaut kas ar krāsu, kas varētu nokrāsot citu adījuma daļu, kāpēc nedrīkst mazgāt. Ja gribi tikt vaļā no smakas, vari mēģināt karināt ārā, bet tad tas jādara ilgi, lai būtu rezultāts. Vai ari staigāt, līdz smaka “izstaigājas” 🤷🏽‍♂️

    Sveika!
    Man ļoti mīļu vilnas kleitu drusku apskādējušas kodes. Varbūt vari uzrakstīt, kur ir tā vieta, kur labi labo vilnas izstrādājumus.

    Diemžēl tā vieta, kuru minēju rakstā, ir aizvērta ciet un nezinām, kur aizdevusies :/ Esam jaunu meistaru meklējumos!

    Paldies par iedvesmu! Nu es arī esmu tikusi pie supersiltās alpakas vilnas jakas no MaiMai, atliek vien to kopt pareizi, lai ilgi mani silda:)

    Man ir tik milzīgs prieks par to! Cilvēks siltumā noteikti jūtas daudz laimīgāks :))

    Paldies par skaidro iedvesmojošo rakstu (un blogu kopumā, kas tik ļoti rakstīts no sirds). Eh, lasot, saprotu, ka tik tāls vēl ceļš priekšā līdz harmonijai mājās 🙂 Bet rūpes par adījumiem ir aktuāla tēma arī man. Noteikti gaidīšu daudz, jaunu rakstu par audumiem, to īpašībām un lološanu! 🙂

    Kāds prieks, ka rakstītais noder 🙂 Un mīļojam savas lietas – ne tikai adījumus, bet visu, kas skaists un foršs apkārt.

    Daudzviet norādīts, ka ik pa laikam nepieciešams vilnas izstrādājumus apstrādāt ar lanolīnu (taukvielu, kas dabiski atrodas aitu vilnā), lai saglabātu vilnas īpašības. Tas parasti arī ir specializēto vilnas mazgāšanas līdzekļu sastāvā, bet, kopš pati šobrīd meklēju, kā izmazgāt vilnu pēc iespējas jūtīgai ādai draudzīgāk, atradu, ka var iegādāties to arī atsevišķi. Neesmu izmēģinājusi, bet apsveru.
    Kā arī, varbūt tev ir kas zināms par to, ka dažādi “eko” līdzekļi netiek ieteikti membrānu (visi outdoor utt.) un arī vilnas apģērbu mazgāšanai, jo tie mēdzot palikt šķiedrā, līdz ar ko zūd visas labās materiāla īpašības? Par šo esmu mēģinājusi meklēt info, bet pie viennozīmīgas atbildes neesmu tikusi. Pagaidām iztieku ar to, ka drošības pēc šādus apģērbus skaloju īpaši rūpīgi un nelietoju nekādus mīkstinātājus.

    Noteikti dod ziņu, kad izmēģini un kādi ir rezultāti, jo pati par to nekad nebiju dzirdējusi.

    Pūku griežamo aparātiņu šķiet joprojām var nopirkt Jysk – es savējo tur iegādāju pirms dažiem mēnešiem par kādiem 2-3 eur 🙂

    Es ceru, ka visas lasītājas, kam tas vajadzīgs, šo izlasīs 🙂 Paldies!

    Paldies, ļoti vērtīgs raksts! Man auklēšanās ar džemperiem mēdz sanākt visai liela, jo neuzdrošinos tos likt veļasmašīnā 😀 Forši bija uzzināt vēl visādas lietas, ar kurām mēdzu nohaltūrēt, taču turpmāk vairs laikam ne 🙂

    Arī man zināšanas nāk vēl klāt, tāpēc varbūt pēc gadiem dziedāšu citu dziesmu. Bet šobrīd šis kopšanas variants ir ļoti labs 🙂

    Paldies par vērtīgo rakstu! Labprāt izlasītu rakstu par audumu sastāviem, tajā skaitā vilnu. Bieži vien trūkst šo zināšanu, izvēloties apğērbus veikalā. Līdz ar to daudzas lietas pēc 1-3 mazgāšanas x ir jāizmet. Labāk izvēlētos dažus dārgus apğērbus, nekā daudzus lētus, bet ir bijis, ka 80 EUR žakete saveļās, jo nepaskatos sastāvu.

    Jā, tā ir vesela rakstu sērija, kurā varētu ieiet dziļāk. Es noteikti sagatavošu kaut ko tieši par adījumiem, jo Maija man var forši palīdzēt saprast visas lietas arī no ražotāja puses 🙂

    Jā, es arī labprāt uzklausītu kādus padomus drēbju izvēlē, skatoties uz audumu sastāvu. Arī ir sanācis “iegrābties” – it kā daudz samaksāts, uz auguma labi izskatās ilgi, bet sabumbuļojās. Un kā sauc šo te “bumbuļu noņēmēju” 😀 ? Kur tādu vispār meklēt?

    Angliski tā saucas Depiller Machine, latviski īsti nezināšu teikt, bet varētu meklēt kādos lielākos audumu veikalos. Iedomājos, ka tādai vajadzētu būt lielajos Abakhams veikalos 🙂

    Paldies par rakstu! Es patiešām labprāt uzzinātu ko vairāk par dažādiem vilnas paveidiem. 🙂

    Tad raksts taps 🙂

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *