ATPAKAĻ
    MENU
    Esam gatavi mierpilnai ziemai ♡

    Tas viss sākās Itālijā. Mēs ar Andi divas nedēļas dzīvojām Toskānā pie viena pāra, kur ar savu darbu “īrējām” mazu mājiņu. Par Itālijas laiku varētu stāstīt ilgi un dikti, bet īsumā bija tā: pēc universitātes beigšanas Amsterdamā, mēs īsti nezinājām, ko darīt, tāpēc nolēmām aizbraukt uz Itāliju. Atradām iespēju, kā varētu apceļot daļu no tās, netērējot lielu naudu. Tas ir, mēs dzīvošanu un ēšanu apmaksājām ar barteriem. Es palīdzēju dārzā un virtuvē, bet Andis fotografēja vietējās viesu mājiņas. Tas laiks vispār bija lielisks, bet pavisam īpaša bija vieta, kur dārzā auga lavanda. Viņi nebija lavandas audzētāji, vienkārši lavanda tur ļoti labi aug. Un mēs bijām patrāpījušies tieši uz tās novākšanu. Process ir pavisam vienkāršs – kad lavandas ziedi “gatavi”, tos ar visiem kātiem griež nost un kaltē. Pēc tam mazos ziediņus noberzē no auga, parīvējot starp plaukstām. Un materiāls gatavs, ar ko pildīt smaržīgos skapja maisiņus.

    Lavanda aug ne tikai Itālijā un Francijā, bet arī Latvijā. Jā, pie mums netaisa ēteriskās eļļas, bet to mierīgi var audzēt arī savā dārzā. Ja ir silta vasara un noķer laiku, kad ziedi ir gatavi, to var novākt pat divreiz. Lavanda ir ļoti universāla, un to var lietot neskaitāmos veidos. Ziedus pat var likt tējā un saldajos. Nu, tad par to lavandu!

     

    ● LAVANDAS ĒTERISKĀ EĻĻA ●

    Lavanda ir nomierinoša un dziedinoša. Tā samazina trauksmi, uzlabo miegu un saka, ka arī mazina galvassāpes. Tā cīnās pret mikrobiem, tāpēc lieliski noder uz brūcēm un apdegumiem, un ir pilna ar antioksidantiem, kas tik ļoti ir vajadzīgi mūsu veselībai un skaistumam.

    Ja lavandas ēterisko eļļu izmanto vannās un ķermeņa kosmētikā, tā ļoti forši iedarbojas arī emocionāli. Es, piemēram, lavandu vienmēr piepilinu savai vannai, jo tad varu relaksēties vēl pamatīgāk. Tāpat visu manu ķermeņa un sejas krēmu savā sastāvā ir paslēpusies lavanadas ēterisko eļļu. Visiecienītākais pēc sauļošanās (un apdegumu) krēms ir šis. Tā sastāvā ir alvejas želeja, kas dziļi mitrina, eļļa, kas pabaro un aizsargā, un lavandas ēteriskā eļļa, kas nomierina. Pārbaudīts pēc Šrilankas karstās saules un strādā lieliski!

    Lavandu smidzinu gan uz tīrās veļas, gan šad tad pielieku klāt veļas mazgāšanā

    Ja lavanda tiek lietota uz ādas, tā līdzēs ar sausu un sasprēgājušu ādu, pigmentāciju arī pumpām. Es savai sejas eļļai vienmēr lieku kārtīgi daudz lavandas ēteriskās eļļas, jo to ir ļoti patīkami uzklāt no rītiem un vakaros, un, manuprāt, uzlabo manu sejas ādas stāvokli. Tieši tāpat to lietoju kā antibakteriālo un smaržvielu mūsu dezodorantā. Tas dara savu darbu un arī labi smaržo. Un šo ēterisko eļļu lieku klāt arī masāžas eļļai, kas vakarā papildus nomierina, un treknajos krēmos, ko šad tad lietoju uz nakti. Vairāk vai mazāk – lavandas ēteriskai eļļai vienmēr jābūt mūsu mājā!

    Vai zināji, ka lavandas smarža ir ļoti dažāda? Ieteiktu aiziet uz veikalu Aromstudija, kur ir kādas 5 dažādas lavandas ēteriskās eļļas. Tur varēsiet sajust atšķirību, un atrast tieši to, kas patīk vislabāk. Man, piemēram, vislabāk patīk Francijas un Lavandin eļļas.

    ● LAVANDA DĀRZĀ ●

    Es neesmu nekāda lavandas lielā pārzinātāja, bet varu padalīties ar to, ko un kā darīju šogad ar lavandas stādiem. Manā gadījumā tā jau bija sastādīta vīra vecāku dārzā, un es tik veicu pavasara apkopi un vasaras novākšanu. Lavandu sastādīja vīramāte, un man vairāk nav, kam pajautāt, kur stādiņus viņa dabūja, bet pa visiem pie manas Instagram bildes noskaidrojām, ka stādus var iegūt Siguldas stādu tirgū pavasarī. Lavanda ir daudzgadīgs augs, tāpēc nav jāstāda katru gadu no jauna. Tik jāapkopj pavasarī, lai varētu raženi ziedēt.

    Un šis ir tikai mazumiņš! No mazliet vairāk kā 10 stādiem sanāca patiešām paprāvs daudzums buntīšu

    Kā jau es teicu, man tā dārza saprašana ir ļoti limitēta, bet es mācos. Kaut gan lavanda piecietīs ļoti dažādus dzīvošanas apstākļus, tai ļoti patīk saule. Daudz, daudz saules. Mūsu gadījumā tā ir iestādīta ap dobēm, lai nodalītu tās no bruģa, un saņem ļoti daudz saules. Pamanīju, ka tās, kuras ir lielākā saulē, tomēr izauga daudz raženākas. Lavanda pavasarī ir kārtīgi jāapgriež, lai dotu spēku jaunajiem dzinumiem. Te atradu foršu aprakstu, kā apkopt lavandu pirmajos trīs gados (raksts šeit). Es patiesībā nezinu, cik gadus veca ir vīramātes lavanda, tāpēc tā vareni apgriezu to pavasarī, kad sāka nākt zaļie stiebriņi. Es to šogad izdarīju mazliet par vēlu, tāpēc paši augi nebija skaistākā paskatā. Lavandas ziedus vislabāk ir novākt tad, kad tie vēl ir tumši un aizvērti. Aizvērtie ziediņi uzturēs krāsu un smaržu daudz ilgāk.

    Pie tās pašas Instagram bildes viena no dāmām padalījās ar to, kā izaudzēt lavandas stādus pašam. Rudenī no ziediem var paņemt sēklas (melnas, maziņas), pavasarī tās iesēt lielākā trauciņā un ielikt ledusskapī uz pāris nedēļām. Pēc tam ņem ārā un istabas temperatūrā ļauj izdīgt. Process esot ļoti lēns. Dīkstus iesēj lielākā podiņā un tikai, kad augs jau ņiprs, droši vien var pārstādīt dārzā. Zied pēc gada. Es plānoju mēģināt šajā rudenī ievākt sēklas un pavasarī mēģināt. Process lēns un garšs, bet domāju, ka ir to vērts!

    ● LAVANDA MĀJĀS ●

    No Itālijas toreiz mājās pārvedām daudz lavandas smaržu maisiņus. Pati tos palīdzēju saimniecei šūt, tāpēc varējām paņemt tā pavairāk. Kopš tā laika ir pagājuši gandrīz 3 gadi, un maisiņi vēl joprojām smaržo! Tā kā smarža nav tik spēcīga kā sākumā, mēs pa vienam maisiņam esam ielikuši savās spilvendrānās blakus spilvenam. Kā pabužina, tā pie sejas jauki smaržo. Andis teica, ka tā esot viena no labākajām idejām, kāda man esot bijusi (nū, aiz visām tām pārējām foršajām idejām). Noteikti neieteiktu likt svaigus lavandas ziedu maisiņus, jo tad var palikt slikta dūša, bet ar tādiem “pavecākiem” mierīgi! Vēl iedomājos, ka varētu sabērt svaigus ziediņus savā griķu spilvenā, lai tie vienmērīgi izklājas pa visu spilvenu. Domāju, ka šāds variants arī lieliski derētu lavandas mīļiem.

    No citas vietas Itālijā mēs mājās atvedām mazuļa mantiņu ar lavandu. Manai māsai bija tikko piedzimusi otrā meitiņa, un dāvanā viņai atvedām tādu pie gultas piekarināmu zīlonīšu trio, kuriem vēderā bija ielikti lavandas ziediņi. Tie nebija pilnībā piepildīti, jo tas būtu daudz par daudz, bet kopā ar kādu citu pildāmo materiālu iejaukti arī lavandas ziedi. Šo plānoju atkārtot savam bērnam, jo atceros, ka māsas meita pirms miega bužināja zīlonīšus, lai iemigtu. Istaba smaržoja vienkārši dievīgi!

    Vēl mūsmājās vienmēr ir smaržīgs mājas izsmidzinātājs. To izmantoju gan pēc tīrīšanas visā mājā, gan tīrot kaķu spalvas no dīvāna (jo tikai tā varu tās notīrīt, un pēc tam ļoti jauki smaržo), gan gludinot veļu, gan izsmidzinu pirms gulētiešanas gultā. Mūsmājās tas ir ļoti universāls un tikpat nepieciešams.

    Tā kā šogad pirmo gadu novācu lavandas ziedus, sasēju tos mazākās buntītēs kaltēties. Tagad, kad tie ir izkaltuši, lēnām berzēju nost ziediņus, lai varu izmantot smaržu maisiņos. Daļu noteikti atstāšu tāpat karājamies istabā. Pirmo reizi arī sasēju savus smadžus jeb smaržkociņus. Savējos sataisīju no salvijas un salvijas/lavandas. Izmantošu, lai izkūpinātu māju.

    Salvijas un lavandas smaržkociņš

    Ā, un esmu savākusi arī lavandas lapiņas, lai mēģinātu nokrāsot audumus. Sanākot pelēcīgi zila krāsa, bet to, nu, mēs gana drīz redzēsim, jo sākšu vārīt krāsu šodien. Tieši tāpat plānoju izmantot arī pārpalikušos kātiņus, no kuriem noņemu ziedus. Par šo noteikti jūs vēl lasīsiet daudz!

    Lavandu var izmantot arī uzturā. Vīramāte kādreiz taisīja tomātu ievārījumu ar lavandu. Tas bija kaut kas dievīgs! Tāpat lavanda labi iet tējās un limonādēs. Man teica, ka varot mēģināt uztaisīt limonādi (te ir dabīgās limonādes recepte) ar citronu un lavandu. Sanākot ļoti garšīgi!

     

    x x x

     

    Mana lielā mīlestība pret lavandu, šķiet, ir nebeidzama. Esmu tik priecīga, ka tagad varu lietot ne tikai ēteriskās eļļas, bet arī dārzā izaugušo lavandu. Andim jau teicu, ka savā mājā mums būs paprāvs dārziņš ar lavandu, lai varu turpināt ekperimentēt.

    Kā jūs izmantojiet lavandu savās mājās?

     

    Bildes: Andis Arnicāns

    12 COMMENTS

    Nesen žurnālā “Ievas Māja” izlasīju, ka Latvijā gatavo arī rotaļļietas ar lavandas pildījumu. Patīkams pārsteigums par vietējo uzņēmību un foršajām idejām! http://www.lavendervilla.lv

    Mums pat viena tāda ir 🙂 Mamma uzdāvināja.

    Laura, paldies par lavandas slavēšanu! Es arī pievienojos lavandas fanu klubiņam (y) Nezināju, ka tā atšķiras aromātā pēc reģiona, bet tagad gribu notestēt to Francijas Lavandin eļļu, paldies par norādi. Nezini, vai tā būs pieejama tajā Aromastudijā? Kā arī, varbūt zini un vari ieteikt kādas sejas un ķermeņa procedūras ar lavandas aroma tematiku? Jo meklējot internetā – atradu ļoti daudz interesanto piedāvājumu pie dāvanu servisa – https://www.davanuserviss.lv/davanas-pa-kategorijam/masazas – kas ir domāti ķermenim, taču sejai kaut ko interesantu un saistošu atradu tikai kādā salonā, kas atrodās Cēsīs – http://ecoa.lv/portfolio_page/sejai/ Varbūt Tu zini, kādas adreses vai kosmetiķes kontaktus no Rīgas, kur var dabūt procedūras ar labu lavandas kosmetiku? Paldies jau iepriekš! 🙂

    Hmm, diemžēl man īsti nav ko ieteikt tavā jautājumā. Es pati eju uz sejas procedūrām, bet ne tik daudz lutināšanai (kaut gan tāpat sanāk kā tāda lutināšana beigās), bet sejas ādas veselībai 🙂

    Es arī esmu sajūsmā par lavandu! 5 gadus atpakaļ, manās kāzās tā bija visur. Pat ziepes viesu mājā biju nomainījusi pret lavandas ziepēm. Uz galdiem bija lavandas podiņi,kurus pēc tam pārstādīju mammas dārzā. Atceros, ka biju žāvēšanai dabūjusi gandrīz pilnu bagāžnieku, un vēl 2 gadus tur patīkami smaržoja. Lavandu maisiņi,kurus taisīju viesiem kā dāvaniņas, joprojām smaržo… Draudzenes vienmēr zina, ka mani var iepriecināt ar kko, kam klāt ir lavanda! Un dzērieni/kūkas sanāk izcili garšīgi! ?

    Es tagad tos lavandas ziediņus esmu sākusi izmantot mājās, piemēram, ejot vannā ❤️

    Tieši šodien taisu savus smaržmaisiņus ar lavandu! Ļoti patīk. 🙂
    Eļļu lieku gan pie dezodoranta, gan pie pūšamā mājas atsvaidzinātāja.
    Ļoti interesē auduma krāsošana.

    Audumu krāsošanas raksts lēnām top manā galvā un pierakstos. Es vēl mazliet paeksperimentēšu un tad jau cepšu augšā 🙂

    Pie mums Latvijā tiek destilēta lavandu ēteriskā eļļa. To dara https://www.lillaslavender.com/

    Super! Paldies par info 🙂

    Lasu rakstu un liekas, ka jūtu lavandas smaržu. Man ir ļoti līdzīgi – mīlestība pret lavandu – nu, ļoti, ļoti! 🙂 Esmu sakarinājusi gan istabās, gan mašīnā, bet ideja par ielikšanu spilvendrānā Tev tiešām ir spīdoša! Arī lavandu apgriešana pavasarī man ir jaunums! Paldies!! Un par stādu pirkšanu varu ieteikt “Depo” – visai draudzīga cena, nopirku 6 stādiņus un visi smuki ieauga kā mīļie!
    Iespējams, ka iepriekš jau esi rakstījusi šo, bet kur Tu parasti iegādājies sastāvdaļas krēmu u. c. brīnumu pagatavošanai? Esmu kaut ko sūtījusi no “BBfactory”, bet varbūt vari ieteikt vēl ko?

    Es sastāvdaļas pērku divos veikalos – BBFactory un Aromstudija. BBFactory ir forši, ka varu dabūt visu savos iepakojumos – tos vai nu iesver vai sagatavo priekš manis, bet Aromstudijā pērku eļļas un ēteriskās eļļas. Man liekas, ka tur ir kvalitatīvākas 🙂

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *