ATPAKAĻ
    MENU

    Jaunā gada apņemšanās vai nākamā gada mērķi. Sauc kā gribi, bet, jaunam gadam sākoties, mēs bieži apņemamies lietas, ko vēlētos paveikt, vai ieradumus, ko gribētos/vajadzētu ieviest savā ikdienā. Bet tad paiet pāris nedēļas vai pāris mēneši un saprotam, ka nekur uz priekšu neesam tikuši. Jaunā gada apņemšanās netaisu, bet projekti, kurus gadiem nevarēju iekustināt, un ieradumi, kurus gribēju ieviest savā dzīvē, man noteikti bija un vēl joprojām ir. Šajā ierakstā gribēju padalīties ar metodi, kas man palīdz kustēties uz priekšu savu sapņu un ideju īstenošānā. Pastāstīšu, kas ir atskaitīšanās partneris (aka Accountability partner), kā tas varētu Tev palīdzēt un kā pie tāda tikt.


    // problēma

    Es vienmēr esmu uzskatījis, ka ar saviem ikdienas pienākumiem un mazajiem darbiem vienmēr esmu ticis galā diezgan OK, bet bieži pie lielākiem projektiem kaut kur iestrēgstu un netieku uz priekšu. Tāds projekts pirms vairākiem gadiem bija mans bakalaura darbs (zinu, ka neesmu vienīgais, kuram kursa darba rakstīšana asociējas ar mocībām). Manas fotogrāfēšanas mājaslapas izveidi marinēju vairāk kā 2 gadus un arī lietas, kas saistītas ar Seek the simple negāja uz priekšu. Nu piemēram, Youtube kanāla un online lekciju palaišana aizņēma aptuveni gadu. Nav jau tā, ka šo darbu padarīšana aizņemtu tik daudz laika un enerģijas. Vienkārši vienmēr atradās kaut kas, kas tajā brīdī bija (vai pareizāk – likās) svarīgāks. Jā, un tas, ka man vispirms gribējās visu perfekti izdomāt, un tikai tad sākt rīkoties, arī nepalīdzēja.

    Es bieži pārmetu sev par to, ka nevaru šīs lietas izdarīt. Domāju – bāc, ja es patiešām to tik ļoti gribētu, sen jau būtu izdarījis. Pagājušā gadā pēc aprunāšanās ar sev apkārtējiem cilvēkiem un pēc pāris podcast noklausīšanās, sapratu, ka es pavisam noteikti neesmu tāds vienīgais, ka ar mani viss ir kārtībā un ka ir metodes, kas man varētu palīdzēt.

    // atskaitīšanās partneris (accountability partner)

    Vārdus “atskaitīšanās partneris” iepriekš nebiju ne dzirdējis, ne kaut kur lasījis, bet nu šis bija labākais tulkojums kādu atradām (paldies visiem tiem, kas instagramā padalījās ar idejām tulkojuma versijai!). Tātad, kas tas tāds ir? Definīcijas, protams, ir dažādas, bet man tas ir cilvēks, ar kuru tu kopā izrunā savus mērķus un katru nedēļu nospraud mazākus uzdevumus, kas virza tevi šo mērķa sasniegšanā. Mērķi var būt visdažādākie – attīstīt savu hobiju par biznesu, nopelnīt vairāk naudas, uzsākt sportot, iet aukstā dušā katru dienu vai vienkārši pavadīt vairāk laika ar savu ģimeni. Joma, kurā ir tavs mērķis nav svarīga, galvenais, lai vari to nodefinēt.

    Es ar savu partneri satiekos vai sazvanos (šobrīd, kamēr esam Meksikā) katru nedēļu noteiktā dienā un laikā. Sarunas uzsākam padaloties ar pagājušās nedēļas 3 lielākajām uzvarā jeb vienkārši lietām, ar kurā es lepojos. Uzsākot pozitīvi arī visa turpmākā saruna ir daudz vieglāka un patīkamāka. Tālāk padalāmies arī ar aizgājušās nedēļas lielākajiem izaicinājumiem jeb lietām, kas varbūt tik labi neizdevās.

    Kad nedēļas atskats ir izrunāts, ķeramies klāt svarīgākajai daļai – nākamās nedēļas uzdevumu sastādīšanai. Mēs katrs pasakām, ko apņemamies izdarīt līdz nākamajai sarunai. Nedēļas uzdevumam jābūt:

    1. Izdarāmam. Padomā, vai tas, ko apņemies ir atkarīgs tikai no tevis vai tās izdarīšanu ietekmē daudzi ārējie faktori. Labāk ir koncentrēties uz to, ko vari izdarīt tu pats, personīgi. Tāpat, ja nākamā nedēļa plānojas riktīgi traka, labāk ielikt mazāku uzdevumu, kas neprasa daudz laika, nevis uzņemties kaut ko ļoti laikietilpīgu. Maza kustība mērķa virzienā ir labāka par stāvēšanu uz vietas.   
    2. Izmērāmam. Pajautā, vai pienākot nākamajai sarunai var viegli pateikt – uzdevums ir izpīdīts vai nav? Tā vietā, lai teiktu “es padomāšu par biznesa idejām” izvēlies “nākamās nedēļas laikā es pierakstīšu 5 biznesa idejas”.

    Lai mums būtu vieglāk sekot līdzi uzdevumiem un to izpildei, es izveidoju ļoti vienkāršu google drive dokumentu, kurā sarakstām savus uzdevumus un atzīmējam izdarīto. Tāpat šajā dokumentā sastādam sarakstu ar mazajiem ieradumiem, kurus vēlamies ieviest savā ikdienā. Tie visbiežāk nav saistīti ar mūsu lielajiem mērķiem, bet palīdz mums būt labā pašsajūtā. Tas, protams, netieši palīdz arī ar lielajiem mēŗkiem. Tur pierakstām tādas lietas kā “5 min meditācija 4x nedēļā”, “10min spēka treniņš 3x nedēļā”, “izlasīt grāmatas 3lpp 3x nedēļā” vai “1h randiņš ar mīļoto 1x nedēļā”. Esmu izveidojis viegli lietojamu dokumentu, ar kuru labprāt arī padalītos. Ja gribas pamēģināt, te būs saite uz to. Tu vari to vari nokopēt vai lejuplādēt, pielāgot sev un sākt izmantot ar savu partneri kaut šodien.

    Nākamais, ko mēs ar partneri darām, ir jautājam viens otram pēc padoma un izaicinām viens otru. Bieži man pašam neienāk prātā lietas, ko es varētu darīt, tāpēc ļoti palīdz, ka mana partnere zin manus mērķus un var palīdzēt ar padomu vai izaicinājumu kā virzīties to sasniegšanas virzienā.

    Mums parasti šī saruna aizņem 30-60min, bet tai nav jābūt tik garai. Es domāju, ka ļoti iespringstot, visu var izrunāt pat 10min. Sarunas garums ir atkarīgs no jums pašiem.

    // lielākie ieguvumi

    Te būs tikai dažas no lietām, ko tu iespējams iegūsi no šadas partnerības:

    • Tev ir kāds, kas Tev atgādina par taviem lielajiem mēķiem, lai tie beidzot kustās uz priekšu
    • Tev būs vieglāk izveidot jaunus ieradumus
    • Tev ir vismaz viens atbalstītājs, kurš seko līdzi un priecājas par taviem panākumiem, iedrošina tevi un ir līdzās, kad kaut kas varbūt neizdodas kā paredzēts
    • Jūs varat padalīties ar idejām un sapazīstināt viens otru ar cilvēkiem, kas var palīdzēt sasniegt mērķus ātrāk
    • Ir ļoti patīkama sajūta palīdzēt kādam citam sasniegt viņa mērķus
    • Šī partnerība parasti ir bez maksas, tāpēc tev nav attaisnojuma to neizmēģināt

    // izklausās super! Kā man ķerties klāt?

    Ko tu vēlies sasniegt?

    Pirms ķeries klāt partnera meklēšanai, svarigi ir saprast, kas ir tas mērķis, ko vēlies sasniegt. Vai vismaz virziens/ joma, kurā vēlies sevi uzlabot. No šī būs atkarīgs nākamais solis.

    Kādu cilvēku izvēlēties?

    Ir dažādi veidi kā šim pieet, bet mani kritēriji meklējot savu partneri bija sekojoši:

    • Kāds, kuru Tu uzskati par spēcīgu attiecīgajā jomā. Manā gadījumā šī joma bija bizness, manas partneres gadījumā tas bija darba un privātās dzīves/atpūtas balanss.
    • Kāds, kuru tu pavisam noteikti negribi pievilt. Pirms Youtube kanāla palaišanas, kas bija viens no maniem nedēļas uzdevumiem, es naktī montēju video, jo tīīīk ļoti negribēju viņai pateikt, ka neesmu šo izdarījis.

    Padomā, vai tavu paziņu lokā jau nav kāds, kas atbilstu taviem kritērijiem. Ja nav, tad varbūt uztaisi facebook ierakstu un kāds no taviem draugiem atsauksies vai vismaz ieteiks kādu citu cilvēku. Ja šis variants nestrādāja, tad vari meklēt facebook grupas, kur ir sanākuši cilvēki-darītāji. Nu tādi, kas meklē veidus, kā uzlabot savu dzīvi. Viena šadā grupa ir Uguns skolas grupa Iedvesma labākai dzīvei. Ja negribas partneri meklēt tepat Latvijā, vienmēr vari izmantot aplikācijas kā, piemēram, Coach.me. Es patiešām ticu, ka, ja sāksi interesēties sev apkārt, īstais cilvēks uzradīsies.

    Nākamais solis ir rakstīt šim cilvēkam. Iespējams (un šo saku, jo man pašam bija bail) tev būs bail rakstīt šim cilvēkam. Ko viņš par mani padomās? A, ja nu viņam liekas, ka tas viss ir stulbi? Ja nu šis cilvēks nedomā, ka es varu viņam palīdzēt? Tās bija lietas, ko es padomāju pirms rakstīju savai tagadējai partnerei, kuru uzskatu par vienu no spēcīgākajām uzņēmējām, ko zinu. Jo lielāka autoritāte tev ir šis cilvēks, jo grūtāk uzrakstīt. Protams, ka šādi cilvēki visbiežāk ir tie, kuri meklē veidus, kā sevi uzlabot, tāpēc mana partnere piekrita ar mani sadarboties. Jā, varbūt pirmais cilvēks tev atteiks vai vispār neatbildēs, bet varbūt tieši 10. cilvēks, kuram tu uzrakstīsi, būs tavs īstais.

    Izdomājiet savu noteikumus

    Pirmās tikšanās reizē izrunājiet sekojošās lietas. Tās, protams, laika gaitā, pēc abpusējas vienošanās, varēs mainīties, bet svarīgi, lai abi zināt noteikumus.

    1. Cik bieši sazinieties vai satiekaties (1x nedēļā, mēnesī vai ceturksnī).
    2. Kurā dienā un laikā notiks jūsu saruna. Vai tā būs kātienē vai caur video zvanu.
    3. Kā uzbūvēsiet sarunu (augstāk izstāstīju mūsu piemēru).
    4. Cik gara ir šī saruna (lai abi varat ielikt savos kalendāros).
    5. Kā sekosiet līdzi padarītajam (mūsu gadījumā tas ir google drive dokuments, kurā atķesējam, kas padarīts).
    6. Kas notiek, ja kaut kas nav izdarīts.
    7. Kādi būtu iemesli, kas partnerību pārtrauktu (vai vienkārši var uzlikt sadarbošanās termiņu).

    Mēs bieži cenšamies tikt galā ar lietām bez palīdzības, bet, darot lietas kopā, esot klāt otra cilvēka veiksmēm un neveiksmēm, ticu, ka šis precess var sniegt lielāku dzīves piepildījumu. Un arī pie paša mērķa var nonākt ātrāk. Tāpēc, ja jūti, ka tev kaut kur iekšā ir kāds lielāks vai mazāks sapnis, kuru vēl nav izdevies realizēt dzīvē, no visas sirds iesaku meklēt sev palīgu.

    Tas arī viss. Es ceru, ka Tev kaut kas no šī noderēs tavu šī gada mērķu sasniegšanā un, ja Tev ir kāds draugs, kuram tu zini, ka šis varētu palīdzēt, padalies ar šo ierakstu. Varbūt viņš/a pavilksies līdzi idejai!

    Paldies, Andi! Šis raksts tieši laikā, lai pavirzītu iestrēgušos mērķus un arī izveidotu ikdienas labos ieradumus, ar kuriem vienai pašai iet grūti. Partneris nu ir atrasts, jāsāk tikai darbs 🙂 Un mega, paldies par dokumenta sagatvi, izskatās, pēc ļoti ērta rīka, kuru arī pielietosim. Lai Tev izdodas sasniegt savus mērķus!

    Zanda, man milzīgs prieks to dzirdēt! 🙂 Ticu, ka tas, ko tu esi ieplānojusi noteikti noderēs daudziem cilvēkiem.
    Ja pēc dokumenta lietošanas redzi veidus kā to uzlabot, droši raksti man privāti. Es ļoti priecāšos dzirdēt tavs pārdomas.

    Ak, šis izklausās pēc kaut kā tāda, ko man tik ļoti vajag. Tā kā strādāju freelance un pati pie visādiem saviem sirds projektiem, tad ir tik viegli palaisties, jo apčakarēju jau tikai pati sevi. Grūti motivēt sevi. Tā kā šāda atskaitīšanās sistēma būtu lielisks motivators.

    Pirmo reizi ar šo konceptu iepazinos, kad man radinieks stāstīja, ka, lai tiešām piepildītu mērķi agri no rītiem piecelties, viņš zvana draugam un atskaitās, ka tiešām ir augšā. Šis pats princips. Izklausās superīgi un pamēģināšanas vērts. Arī mazliet stresaini, bet laikam jau tas tāds pozitīvs spiediens no malas, kas nepieciešams.

    Paldies, ka dalies!

    Hm, interesanta metode, kā sevi un vēl kādu citu disciplinēt. Paldies par ideju! 🙂

    Paldies, lielisks raksts un īstajā laikā. Man līdzīgi klupšanas akmeņi, idejas ir – bet velku garumā. Trūkst struktūras. Tavi risinājumi ir brīnišķīgi. Tagad tik atliek tos ieviest dzīvē. Paldies. Un lai veiksmīgs un radošs Tev ceļš.

    Paldies, Ieva! Lai izdodas! 🙂

    Paldies par šo ierakstu!
    Es esmu diezgan mākslinieciska pašnodarbināta persona un darāmo, kas attiecas uz darba jomu parasti balstu uz iedvesmu, kas nepavisam nav panākumu atslēga. Tāpēc tagad pēdējos divus mēnešus mēģinu sevi savākt, bet sajūta tā pati, ka kaut kas pietrūkst. Un, lasot šo ierakstu, man sejā sāka vilkties smaids un acīs iedegās dzirkstelīte. Jāapdomājas par personu, par to, ko vēlos sasniegt un jāsāk rīkoties! Paldies vēlreiz!

    Vai, kā es Tevi saprotu. 🙂
    Turu īkšķus, lai tev izdodas atrast īsto cilvēku un lai top tās idejas, kas kaut kur aizsēdējušās.

    Lielisks raksts! 🙂
    Kaut kur nesen dzirdēju perfektu terminu šai tēmai- Accountabilibuddy 🙂

    Lai daudz izdevušos apņemšanos un sirsnīgs paldies par iedvesmu!

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *