ATPAKAĻ
    MENU

    Nometīšu priekškaru – man nav perfektas kapsulas garderobes. Tas nenozīmē, ka nedaru vispār. Man ir kapsulas garderobe, tik sava veida, un ar šo rakstu gribu iedrošināt veidot kapsulas garderobes pat tām, kurām liekas, ka nesanāks uzreiz perfekti. Man ir dažas aizķeršanās, kuras kavē izveidot lielisku, pinterest cienīgu kapsulas garderobi, un par to arī šis raksts. Jo ticu, ka kapsulas garderobes pamatprincipus var pielietot jebkurš. Pat tad, ja skapī nestāv instagram apģērbu izlase.


    Mums patīk koncentrēties uz procesu un izaugsmi, ne noteiktu galamērķi. Tā mēs pieejam zero waste filozofijai, minimālismam, dzīves uzlabošanai un, jā, arī kapsulas garderobei. Šis process var būt pat nebeidzams, jo mēs maināmies un atrodam sevi citādu no gada uz gadu, pat no dienas uz dienu. Piemēram, zero waste pilnīgi noteikti ir viens liels process. Vienu dienu sanāk nodzīvot bez neviena lieka atkrituma, bet otrā dienā tu vari gulēt gultā ar 38° temperatūru un viss, par ko vien vari padomāt, ir vienkārši kaut ko apēst. Pat to, kas ir iepakots plastmasu plastmasā. Nav svarīgi, cik nevainojami ir sanācis, svarīgi ir kustēties pareizajā virzienā.

    Tad ar kapsulas garderobi man ir līdzīgi. Esmu procesā. Vienu sezonu sanāk labāk, otru – ne tik labi, bet pats galvenais ir kustība īstajā virzienā. Tas nenozīmē, ka vienu sezonu man ir kapsulas garderobe, bet otru satrakojos ātrās modes veikalos ar nevajadzīgām šmotkām, nē. Kapsulas garderobe man ir katru sezonu un diezgan skrupulozi turos pie tās pamatprincipiem, bet ir daži apstākļi, kas mani nepalīdz izveidot perfekto kapsulas garderobi vienā rāvienā. Te tie būs.

    // sirdsapziņa neļauj iepirkties

    Dažreiz ir sajūta, ka vieglāk ir nezināt. Nezināt tik daudz, neizprast, kur rodas problēmas, un izlikties, ka viss taču ir kārtībā. Bet nav. Nav kārtība tajā, ka cilvēki, lai uzražotu mūsu diveiro krekliņus, strādā necilvēcīgos apstākļos. Nav kārtība arī tajā, ka pie šujmašīnām sēž bērni. Nav kārtība nedz kokvilnas ražošanā, kas nogalina zem sevis zemi, nedz tajos apģērbu kalnos, kas ik gadu dodas uz atkritumu poligoniem. Visu šo zinot, ir gandrīz neiespējami iepirkties ātrās modes veikalos. Lai vai cik “sustainable” un eko šmeko uz birkām ir uzlikti.

    Pēdējos divus gadus ar savām domām arī cīnos. Citreiz šķiet, ka būtu taču tik vienkārši (kā kādreiz) aiziet uz lielveikalu, izķemmēt visus veikalus un, visticamāk, atrast to, kas nepieciešams. Bet pēdējie divi gadi man ir pagājuši bez šī procesa, jo manas zināšanas pārāk skaļi kliedz uz mani. Tāpēc es dodos uz humpalām, tāpēc es ķemmēju andeli, tāpēc es meklēju iespējas investēt ilgtspējīgākos zīmolu apģērbos – jo mana sirdsapziņa neļauj darīt citādāk.

    Tas visu kapsulas garderobes komplektēšanas procesu stipri apgrūtina, jo nevaru izdomāt, ka gribas vienu rūtainu žaketi, un to tajā pašā dienā internetveikalā pasūtīt. Tāpēc liela daļa manu vēlmju tur arī paliek. Kā ir ar manis izsapņoto kamieļkrāsas plašķi, kuru gaidu jau gadus piecus. Vēl gaidu, neko vietā citu iespējami līdzīgu nepērku.

    // es nevaru uzreiz visu atļauties

    Jo vairāk es zinu, jo vairāk ir vēlme meklēt zīmolus, kuri domā par saviem darbiniekiem, domā par dabu un pircēju. Bet tādi zīmoli neko pa pieciem eiro nepārdod, tāpēc man šīm lietām jāpiekrāj. Kad kapsulas garderobes iepirkumu sarakstā stāv perfektais plašķis, saulesbrilles, kurpes, labi adījumi un kvalitatīvas rotas, saprotu, ka nevaru vienā reizē nolikt tādu žūksni naudas, lai visu sagādātu.

    Es šim izaicinājumam mēģinu pieiet pēc iespējas radošāk. Saulesbrilles es medīju pa Andeli. Pirkšu kvalitatīvas, bet lietotas, tāpēc ne par pilno cenu. Arī plašķi skatos turpat. Bet pat tad, kad sameklēju visu lietotu, tā ir gana liela summa, tāpēc visu prioritarizēju.

    Jo vairāk novērtē kvalitatīvas lietas, jo grūtāk ir nopirkt kaut ko nekvalitatīvu. Un ja nav daudzi lieki simti kontā, jāplāno, jāmeklē un jāprioritarizē, ko pirkt pirmo un kas var vēl mazliet pagaidīt.

    // nekas neatbilst manām prasībām

    Jo vairāk es domāju par to, ko velku mugurā, jo vairāk man paliek skaidrs, kas man patīk, kādā materiālā, kā nostrādāts. Un jo precīzāk man ideja ir nodefinēta, jo sasodīti grūtāk to lietu ir atrast. Tas, protams, attiecas uz humpalu medījumiem – ir gandrīz neiespējami atrast tieši to, ko esi noformulējis. Tur tu vari atrast kaut ko līdzīgu, bet parasti tām lietām trūkst viens no šiem elementiem – kvalitāte, patīkams audums, izmērs, fasons vai kas cits.

    Risinājumu šim izaicinājumam arī esmu atradusi – es cenšos atrast vairākas iedvesmas bildes, kādu aptuveni apģērba gabalu meklēju. Uzsvars uz aptuveni. Nefinalizēju domu ar krāsu, audumu, garumu, bet mēģinu saprast aptuveno sajūtu. Tad dodos uz humpalām un meklēju tajā reģionā. Ne vienmēr izdodas atrast, bet bieži tomēr sanāk. Šis meklēšanas process gan prasa laiku, kas nozīmē, ka mana kapsulas garderobe dabū gaidīt savu kleitu varbūt pat visu sezonu, līdz to atrodu.

    // kapsulas garderobe manā izpildījumā

    Lai gan man sagādā grūtības iegādāties tādu apģērbu, kāds man patīk un patiešām apmierina, es tomēr strikti pieturos pie kapsulas garderobes pamatprincipiem, un tie ir šie trīs.

    1. Man ir maz apģērbu gabalu, kas ir viens no svarīgākajiem elementiem. Manā skapī nekrājas lietas, kuras es nevelku. Manā skapī ir mīļas un man patīkamas drēbes. Citreiz šķiet, ka stipri par maz, bet tomēr viss tiek likts lietā.
    2. Mani apģērbi ļoti labi kombinējas. To piedomāju pilnīgi vienmēr – katram apģērbu gabalam ir jāveido vismaz 5 kombinācijas, lai es to pirktu. Šim izeju cauri ikreiz, kad pērku kaut ko jaunu. Pat tad, ja šī lieta nebija manā sarakstā, bet ir dikti labs ķēriens. Šis noteikums nodrošina, ka katrs apģērba gabals tiks vilkts daudz biežāk, jo nav jāvelk vienas un tās pašas kombinācijas.
    3. Es koncentrējos uz kvalitatīviem apģērba gabaliem, ne to kvantitāti. Arī humpalās man sanāk ieķert pa kādam kašmira džemperim, zīmolotai kleitai un ādas apaviem, tik ir jātrenē acs. Tas nenozīmē, ka manā skapī nestāv pa kādai ātrās modes drēbei, kas pirkta humpalās. Es cenšos pieiet lietām ļoti kritiski, un drēbes, kuras ir simtprocentīga sintētika, drausmīgi nostrādātas vai jau samazgātas, patiešām nepērku.


    Ak, kā man gribētos kā tām meitenēm Youtube – izsapņo savu kapsulas garderobi un, hops, visu vienā dienā sapirkt. Arī Chloe somiņas un smalkas ādas kurpes. Bet man tā nav. Man bieži sirdsapziņa neļauj pasūtīt asosā lielu paku ar drēbēm, un man lielākoties ir citas prioritātes, kur lietot mūsu ģimenes budžetu, tāpēc es izmantoju nevis perfektu kapsulas garderobi, bet tās labāko iespējamo versiju. Varbūt pienāks diena, kad izlološu savu kapsulas garderobi vienā dienā un jau nākamā nedēļā to valkāšu, bet šajā sezonā vēl ne. Šajā es atradīšu alternatīvas un dzīvošu ar to, kas atrodams humpaliņās un andelē, un veidošu savu iespējami labāko kapsulas garderobi.

    Kā ir ar jums, manas mīļās kapsulas garderobes māsas?

    Ja tev ir vēlme iemācīties ko vairāk par kapsulas garderobi, tad to var izdarīt tiešsaistē, kā arī 14.maijā satikt mani I’mperfekt viņu rīkotajā pasākumā – šaurā lokā ar īstu parunāšanos uz aci.

    19 COMMENTS

    Paldies par rakstu!
    Pačukstēšu- sirdsapziņai draudzīgus apģerbus šuj Velga Krukovska Latgalē. Fb var apskatīt

    Man ar kapsulas garderobi ir tāda problēma, ka es varu divas reizes gadā nomainīt svara kategoriju un tā kā es neesmu vairs jauna meitene, esmu sapratusi, ka ir naivi cerēt, ka es no tādas šūpošanās tikšu vaļā pilnībā. Ir jāsadzīvo. Attiecīgi man skapī vienmēŗ ir jābūt vismaz 2-3 izmēru apģērbam. Pretējā gadījumā es varu pamosties vienā jaukā dienā un sapast, ka nekas nelien mugurā. 🙂 Un nav arī diez ko patīkami valkāt maisīgus apģērbus.

    Es esmu par to, ka mēs katra meklējam sev derošu variantu. Ja šis ir tavējais, lai iet! 🙂

    Arī es, Laura, esmu iegādājusies Tavu lekciju, noklausījos to ar lielu entuziasmu un ķēros klāt. Jāsaka, ka neievēroju visus noteikumus, tāpēc arī nekur diži tālu neesmu tikusi, bet šī doma mani nelaiž vaļā un reiz es arī nokomplektēšu savu ideālo kapsulas garderobi. Esot šobrīd stāvoklī saprotu, ka nav arī īstais brīdis veidot kapsulas garderobi un atstāšu to laikam pēc mazuļa nākšanas pasaulē un kaut cik jēdzīgas formas atgūšanas.
    Daži kavējošie apstākļi, ko apraksti tik ļoti saskan ar manējiem, sevišķi tas par to cik daudz jau ir izpratnes par nozari un man vēl nāk klāt auduma aspekts. Par cik savu apģērbu pārsvarā šuju pati, tad sāk pat grūti palikt nopirkt audumu. Skaistu, kvalitatīvu audumu netrūkst un printus arī varētu atrast, kas patīk, bet tā sirdsapziņa, kas grauž zinot kā tiek ražoti kaut vai tik man mīļie viskozes audumi. Ir jāatrod tas zelta vidusceļš, lai neiekristu pārāk lielās galējībās. Kaut uzskatu, ka spēt pašam uzšūt savu kapsulas garderobi varētu būt pat labākais, ko var vēlēties. Tāpēc arī tikko palaidu šūšanas online kursus un yes, Latvijā vēl vairāk sievietēm būs iespējas apgūt šo prasmi! :))
    Paldies par pārdomām, Laura! Tas, ko dari ir dikti, dikti forši!

    Paldies, Zanda! Man to no tevis dzirdēt ir zelts! ❤️

    man tieši grūtniecība bija iespēja kapsulas garderobei – jo derēja / pirku tikai dažas lietas, un tās labi kombinējās savā starpā. Tagad cenšos uz barošanu savākt no esošās garderobes komplektiņu. Bet tā, uh, cik man grūti atteikties no dažādām drēbēm savā garderobē, kas pašas par sevi smukas, bet nekombinējas!

    Padomā, vai nevari atrast labus apģērba gabalus, kurus var piekombinēt tiem “grūtajiem” apģērba gabaliem. Varbūt tā varēsi tos iedzīvināt savā ikdienā, ja galīgi dot prom negribas 🙂

    Mīļš paldies par rakstu! Tieši vakar sāku savas ‘Sūdiņu Medības’ un skatījos Maria Kondo īsfilmas – tas vainagojās ar manu pirmo kapsulas garderobi! Vai vari lūdzu padalīties ar Tev zināmiem zīmoliem (gan LV, gan ārzemju), kur pērc kvalitatīvus apģērbus – kas neražo fast fashion rokrakstā?

    Uzreiz arī sapratu, ka man pavasarim un vasarai būs viena kapsulas garderobe, un aukstajai sezonai otra!

    Cik forši, ka pieseko, cik forši, ka mēģini medīt savus sūdiņus 🙂
    Man zīmoli, kurus iesaki, ir minēti jautājumu sadaļā online lekcijā. Tur arī paskaidroju, kas man tajos patīk, bet uz ātro varu pateikt, ka esmu MaiMai, ETNAsense, Everlane, A days march fans 🙂

    Jautājums par Everlane – šobrīd jau kādu pusgadu briestu, lai tur pasūtītu noskatīto trenci. Kā ir ar piegādes izmaksām un nodokļiem saistībā ar sūtīšanu uz Latviju?

    Ar piegādi jāskatās viņu mājas lapā, bet papildus jārēķinās ar muitas nodokli. To arī var paskatīties internetā, jo katrai pozīcijai ir savs procents. Mums par savu kasti sanāca kādus 20-30 eiro piemaksāt..

    Es pamazām veidoju garderobi ar mazāku apģērbu un kurpju skaitu. Esmu sapratusi, ka mani traucē drēbes, kuras netiek lietotas. Un patīk, ja apavi tiek rūpīgi kopti. Ja to ir daudz, tad tas paliek par grūtu -“apmīļot” visus apavus. Šogad nopirku 2 dārgus, kvalitatīvu džemperus un pētīju, kā man ar tiem ies. Secināju, ka jā patīk, tomēr ziemas sezona ir tik ļoti gara, ka uz februāra pusi bija ļoti apnikuši morāli. Tāpēc atliku tos, lai “atpūšas”. Vispār esmu sapratusi, ka drēbēm jāļauj “atpūsties”, tāpēc nekombinēju drēbes pa sezonām. Nolieku melnās bikses un melnos svārus pavasarī nost no acīm, kaut gan teorētiski varētu tos vilkt arī pavasarī un vasarā.

    Šis, ko raksti, patiesībā ir viens no kapsulas garderobes trikiem, ko stāstu lekcijā – nolikt malā mīļus apģērba gabalus, lai tos vēlāk atklātu kā jaunus 🙂

    Laura, Jūs man esat ļoti iedvesmojoša! Ziemā iegādājos Jūsu lekciju par kapsulu gardarobi, nepaguvu uzrakstīt labās atsauksmes. ĻOOOTI forša, noderīga, konstruktīva lekcija. Esmu kopš ziems iesākusi savu kapsulu :-). Ir brīži, kad aizbraucu ceļojumā un saprotu, ka mana kapsula ir izgāzusies, jo saplānotā kapsula nav izdevusies kā nākas 🙂 Tad šobrīd ir maz apģērbu. jo visu lieko pāršķiroju :-). Nu viss kā nākas iesācējam šajā jomā. Bet tādēļ neskrienu uz lielveikalu iegādāties jaunus “ātros apģērbus”, tas manu pašapziņu neuzlabos. Mēģinu tālāk! Liels paldies!!!!

    Kāds prieks lasīt šādus komentārus! Paldies, ka nepaturēji pie sevis un uzrakstīji :))
    Jā, baudi procesu un tu arī uzķersi savu veidu, kā uzturēt savu kapsulas garderobi!

    Sveika,
    Vai neesi domājusi par ideālā auduma iegādi un šūšanu pēc pasūtījuma? Tas noteikti dotu iespēju ātrāk tikt pie perfekti izsapņotā, ko nevar atrast citur… Tas bieži sanāk krietni lētāk, jo mazie ateljē vai tie, kas strādā sev, rada brīnumus 🙂 esmu tādā veidā pārveidojusi jau esošus apģērbus dodot tiem jaunu elpu.

    Es laikam neesmu atradusi speciālistu, kuru jūtu kā savējo. Tādu, kas patiešām uzšūs man nepieciešamo, jo ir dzirdēts, ka šuvēji var uzšūt pēc bildes, bet nostrāde nav pati labākā, jo dizains nav nostrādāts. Tā man bija ar ādas somu. Pasūtīju, uzšuva pēc izskata tādu, kāda man patīk, bet beigās nostrāde nebija diez ko laba. Bija kaut kādas lietas, ko nevarēja iedomāties, pirms somas uzšūšanas. Bet tā kā es tādu pasūtīju, samaksāju un lietoju, bet tā noteikti nav mana perfektā soma.

    Klau, par labu šuvēju runājot, ko Kristīne pieminējusi, varu no sirds ieteikt Valēriju Baltu Ogrē (valerija.balta@inbox.lv). Es reti sadūšojos pie viņas kādu projektu uzšūt, bet katrs projekts vienmēr tapis fantastiskākajā kvalitātē – ir arī citreiz man tik ambiciozi projekti bijuši (kā piem. krūšturi) kur varbūt citi uzņemtos riskantu projektu, bet Valērija, ja nevar garantēt – pretī neņem. Katrs apģērba gabals no viņas man kalpo ļoti labi, un uzšūts tā, ka vienmēr apbrīnoju, kur tik pedantiski un skaisti var sašūt. Zināma jau 10 gadus mums ģimenē, nekad nepieviļ. 😉

    O, paldies! Šādi kontakti ir dikti vērtīgi!!

    KOMENTĒT

    Tavs e-pasts netiks publicēts. Obligātā informācija atzīmēta *